Transzparenssé kell tenni az 56 milliárd forintos pénztári vagyont

2012-11-20 10:24
A Független Pénztárszövetség üdvözli az egészségpénztári vagyon a PSZÁF által is szorgalmazott transzparenssé tételét. A Szövetség azonban az általánosan megfogalmazott elveken túl az egészségpénztári hozamok és a vagyonkezelési költségek az egyes pénztárakra vonatkozó nyilvánosságra való hozatalát is szükségesnek tartja. A javasolt szabályozás egymillió pénztártag részére biztosítaná az 56 milliárd forintos együttes vagyon feletti hatékony, azonnali kontrollt.
A Független Pénztárszövetség évek óta szorgalmazza az egészségpénztári vagyonra vonatkozó hozamok és vagyonkezelési költségek nyilvánosságra hozatalát. Az, hogy a téma mennyire aktuális, bizonyítja, hogy a PSZÁF a napokban az egészségpénztári vagyonra vonatkozó jelentést tett közzé. A jelentés a szektort pozitív képben tünteti fel: „a kamatok átlagos értéke a négy negyedévben, számtani átlaggal számolva, 6,05 százalék volt. Az inflációs ráta 2011-ben 4,1 százalék volt, így az egészségpénztárak közel 2 százalékos infláció feletti hozamot, reálhozamot értek el".

Egy ilyen tartalmú jelentésre az elmúlt években, amikor a média rendre negatív eredményű befektetésekről számolt be, mindennél nagyobb szükség lett volna. A Független Pénztárszövetség első ízben 2009 májusában, a Magyar Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága részére készített írásbeli és szóbeli tájékoztatójában, valamint a PSZÁF elnökéhez írt levelében kérte az egészségpénztári hozamok nyilvánosságra hozatalát.

A PSZÁF akkori vezetése nem tartotta kivitelezhetőnek az egészségpénztári hozamok nyilvánosságra hozatalát, álláspontját többek között azzal alátámasztva, hogy az egészségpénztárak nem hosszú távú megtakarítások felhalmozására jöttek létre.

Dr. Lukács Marianna, a Független Pénztárszövetség elnöke a PSZÁF körlevelét pozitív gesztusként értékeli, azonban az általános, a szektor számára sem ismert részleteket tartalmazó jelentés bemutatása mellett az egyes pénztárak konkrét hozamainak nyilvánosságra hozatala ügyében is konkrét intézkedéseket vár.

Fontos előrelépés lenne, ha a jelenleg is tartó gazdasági válságban az egymillió család egészségügyi kiadásait finanszírozó szektor a közvélemény számára is meg tudná mutatni, hogy biztonságosan, jó hozamokat elérve kezeli a pénztártagok által rábízott, 56 milliárd forintot.