Magyarországon még nincs hagyománya a BCM-nek, mint kockázatkezelési technikának

2012-11-20 19:05
A KPMG felmérése szerint az elmúlt évhez képest nőtt az üzletfolytonossági keretrendszerrel (BCM) rendelkező magyar vállalatok száma, ám ezek megbízhatósága megkérdőjelezhető - közölte a tanácsadó cég.
A BCM azt a célt szolgálja, hogy a vállalatok egy előre nem látható természeti katasztrófa esetén is biztosítani tudják a folyamatos működést - ismerteti a KPMG. Magyarországon például egy hackertámadás, egy rendszerhiba, a telekommunikációs hálózat kiesése vagy egy közlekedési sztrájk esetén lehet szükség a megbízható üzletfolytonossági keretrendszerre.Bár az elmúlt évhez képest Magyarországon nőtt az üzletfolytonossági keretrendszerrel rendelkezők száma, ezek megbízhatósága Gaidosch Tamás, a KPMG kockázatkezelési szolgáltatásokért felelős partnere szerint megkérdőjelezhető.

A tavalyi felméréskor a megkérdezettek mindössze harmada rendelkezett BCM-keretrendszerrel, míg az idén már kétharmad az arányuk. A válaszadók kétharmada esetében már vannak kijelölt BCM-felelősök is, de a BCM-hez dedikált költségvetéssel a szervezetek többsége nem rendelkezik - mutat rá a tanácsadó cég. Jelentős hányaduk (60 százalék) azonban bizonytalan az elkészült tervek működőképességét és használhatóságát illetően. Ennek a BCM-keretrendszerek auditálásának és tanúsításának hiánya is lehet az oka" - idézi a közlemény Molnár Istvánt, a KPMG üzletfolytonossági szolgáltatásokért felelős vezetőjét.

A számos időkritikus üzleti folyamattal működő pénzintézet esetében is a résztvevők harmada bizonytalan a BCM működőképességében, pedig itt a jogszabályok is megkövetelik a megfelelően kialakított, tesztelt és naprakész üzletfolytonossági tervek meglétét. A felmérés idén a BCM-keretrendszerek alapjául szolgáló üzletihatás-elemzéseket (BIA) alaposabban is megvizsgálta. Az üzletihatás-elemzések segítségével azonosítják a cégek azokat a kritikus folyamatokat, amelyek kiesése, illetve nem megfelelő működése esetén akár több tízmilliós kár is érhetné őket, majd erre építve dolgozzák ki BCM-terveiket.

Tavaly a BCM-mel rendelkezők 69 százaléka, míg idén már 75 százaléka rendelkezett BIA-val. A közlemény szerint figyelemre méltó adat, hogy a vállalatok 25 százaléka egyáltalán nem is készített ilyen elemzéseket, mégis úgy érzi, hogy üzletfolytonossági keretrendszere stabil és működőképes. A "BCM-körkép 2012 - Tanulmány az üzletfolytonosság-tervezés magyarországi helyzetéről - Fókuszban az üzletihatás-elemzés" című kiadvány egy 77 szervezet által kitöltött, 25 kérdésből álló online kérdőív eredményeit ismerteti. A felmérés 2012 májusa és júliusa között történt, a kutatáshoz a pénzügyi, az informatikai és telekommunikációs, illetve az energia és a járműipari szektor képviselői csatlakoztak nagyobb számban.
MTI