A gazdasági helyzet javulását várják 2013-ban a kínai üzletemberek
2012-11-21 07:15
A külföldi kereslet gyengesége, a túlkapacitások és a finanszírozási nehézségek miatt aggódnak leginkább, a 2013-as kilátásokat illetően viszont optimisták a kínai üzletemberek - derül ki több kínai kormányzati szerv közös, a vállalkozók hazai gazdasági helyzetről való véleményét monitorozó felméréséből.
Az idén 20. alkalommal elkészített közvélemény-kutatást a China Daily című napilap idézi. A kutatás során több mint négyezer kínai üzletembert kérdeztek meg, túlnyomórészt a kiskereskedelem, a termelő-, építő-, bányászati ipar, az ingatlan, a mezőgazdaság, a logisztika és a szolgáltatási szektor képviselőit. A válaszokból kiderül, hogy szinte minden megkérdezettre hatással volt és van a külpiaci keresletnek a világgazdasági válság következtében bekövetkezett visszaesése. A megkérdezettek ezt nevezték meg az idei év egyik legnagyobb kihívásának, 20 százalékuk úgy fogalmazott, hogy esetében súlyos mértékben esett vissza a külföldi megrendelések értéke. A felmérés szerint a leginkább érintett szektorok a textil- és a gyógyszeripar, valamint a berendezések gyártása.
A válaszadók csaknem fele szerint a kereslettel párhuzamosan az árujukért kínált árak is csökkentek. Szintén az exportnövekedés lelassulásának betudhatóan aggasztó mértéket ölt a felhalmozott készletek nagysága. Leginkább a textil-, a papíripar és a gépgyártás terén jelent ma problémát a túlkapacitás, amely a válaszadók több mint kétharmada szerint komoly gondot okoz. A kérdést illetően a jövőben sem várnak számottevő javulást az üzletemberek, mivel annak előfeltétele a külföldi gazdaságok talpra állása lenne, ami rövidtávon nem valószínűsíthető.
Ugyancsak problémát jelent, hogy nehezebb lett a finanszírozási források elérése, a megkérdezettek több mint 40 százaléka ezt nevezte a vállalkozások legsúlyosabb problémájának, ugyanígy a magas ingatlanárak miatt is panaszkodtak a megkérdezettek. A gondok ellenére a vállalkozások mintegy 39 százaléka pozitív változást vár üzleti eredményét tekintve 2013-ban, 46 százalékuk az ideihez hasonló eredményt valószínűsít, romlást csak 15 százalék jósolt. Mindenekelőtt az ország középső és nyugati tartományaiban működő cégek nyilatkoztak optimistán, valamint a közepes és nagyvállalatok képviselői.
MTI