Egyiptom - Zuhannak az egyiptomi részvények a belpolitikai feszültségek hatására
2012-11-25 13:13
Zuhantak vasárnap az egyiptomi részvényárfolyamok, miután az ország bírói heves tiltakozással fogadták, hogy Mohamed Murszi államfő egyoldalú intézkedésként saját jogköreit kibővítő rendelettel módosította az ideiglenes alkotmányt.
Az egyiptomi tőzsde legfontosabb részvényindexe, az EGX-30 9,45 százalékos mínuszban állt közép-európai idő szerint késő délelőtt. Ez a legnagyobb mértékű zuhanás azóta, hogy a Hoszni Mubarak korábbi elnök bukását eredményező népfelkelés után, 2011 márciusában újra kinyitott a kairói börze.
"Ez már nem ugyanaz az Egyiptom. A befektetők tudják, hogy Murszi döntését nem fogják elfogadni, és hogy utcai összecsapások lesznek" - értékelt Oszama Murád, az Arab Financial Brokerage elemzője, aki úgy vélte, hogy az új szabályok mellett sokkal kockázatosabb lesz Egyiptomban vállalkozni. Ha a befektetők fellebbeznének valami ellen, akkor erre már nem lesz lehetőség, hiszen már nem lehet az elnöki törvények és szabályok ellen fellebbezni - tette hozzá.
A vasárnapi kereskedésben több részvény is az engedélyezett legnagyobb napi mínusz küszöbszinten állt. Így az Orascom építőipari vállalat, a Commercial International Bank, az Orascom Telekom, illetve az EFG Hermes árfolyama is tíz százalékkal zuhant."Ismét visszatértünk a kályhához, mind politikai, mind társadalmi értelemben: zavargások, összecsapások várhatók" - fogalmazott Mohamed Radvan, a Pharos Securities szakértője.
Murszi csütörtökön rendelettel módosította az ideiglenes alkotmányt úgy, hogy megszüntette az államfői döntések bírói felülvizsgálatának lehetőségét. A Legfelsőbb Igazságügyi Tanács a bíróságok függetlensége elleni példátlan támadásnak minősítette a rendeletet és az összes egyiptomi bíróság munkájának felfüggesztését jelentette be.Szombaton az egyiptomi ellenzéki pártok ügy döntöttek, hogy egységfrontba tömörülnek Mohammed Murszi ellenében, és nem tárgyalnak vele, amíg nem vonja vissza a rendeletét. A megalakult szövetség Front a Haza Megmentéséért nevet kapta, és csatlakozott hozzá Murszi valamennyi politikai ellenlábasa, köztük Amr Musza, az Arab Liga volt főtitkára és Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség egykori, Nobel-békedíjas vezetője.
El-Baradei leszögezte, hogy nincs helye a párbeszédnek egy "diktátorral", amikor legzsarnokibb és visszataszítóbb intézkedéseket hoz.
MTI