Az al-Kaida az arab tavasz nyomán kibontakozó átalakulást a saját célkitűzéseinek megfelelően igyekszik befolyásolni - írja
Hassan Mneimneh a RealClearWord honlapján megjelent cikkében. Ezt mutatja az is, hogy a szervezet vezetője, Ajman al-Zawahiri egy radikális iszlamista portálon közétett felhívásában új közös célokat határozott meg a muszlimok számára.
Zawahiritől korábban dagályos és semmitmondó nyilatkozatok jelentek meg az arab tavasszal kapcsolatban, ezúttal azonban sikerült úgymond „hitelesen" megszólítania az iszlám közösséget. Az al-Kaida új kezdeményezésekkel állt elő: elképzelése szerint nincs szükség se ENSZ-re, se nemzetállamokra. Továbbá fel akarja szabadítani az „elfoglalt" muszlim területeket, s ott a középkori idők mintájára kalifátust kíván létrehozni. Ám nem ez az első eset, hogy a radikális iszlamista szervezet megkísérli átformálni a politikai viszonyokat; kérdés, hogy ezúttal milyen sikerrel jár.
A XX. században az arab politika sorozatosan kudarcot vallott, mert az ígérgetett „új aranykorhoz" vezető út járhatatlannak bizonyult. Az 1980-as évek elején az iszlamizmus az elődök hitelvesztett ígéreteire építve kitörési lehetőséget kínált a múlt béklyóiból. Az 1990-es évek végére azonban az iszlamista politika főként az erőszak és pusztítás megtestesítőjévé vált. Ebben a szellemi környezetben következett be nem sokkal később a 2001. szeptember 11-i katasztrófa.
A radikális iszlamizmus ezzel egy globális konfliktussorozat áradatát indította útjára. Habár ezt megelőzően a korábban letűnt és feledésbe merült ideológiák sorsára volt ítélve, a szeptember 11-i események új erőt kölcsönöztek a fundamentalista politikai irányzatnak, amely így a nyugattal szembeni ellenállás egyetlen hiteles képviselőjeként határozta meg önmagát. És miközben a nyugat a gazdasági válsággal van elfoglalva, az arab világban jelenleg példa nélküli változás megy végbe.
2010 decembere óta az iszlamista irányzatok - jelentős szervezeti és pénzügyi előnyüket kihasználva - az arab tavasz „kisajátítására" törekszenek. Leginkább a Muszlim Testvériség ágyazódott be a régió társadalmi szövetébe, ami az arab tavasz után váratlan sikert aratott a térségben. Azonban a jelenlegi átalakulások nyomán a Muszlim testvériség strukturális és kulturális átformálódása miatt gyengülhet a mozgalom ideológiai egysége.
Szíriában folytatódnak a kormányellenes lázadások, s ezekben az al-Kaida keze is benne lehet, miközben a mészárlást a világ csaknem tétlenül nézi. Az al-Kaida számára azonban ez a helyzet lehetőséget teremt arra, hogy újból terjessze kétes filozófiáját. A szervezet vezetőjének, Ajman al-Zawahirinak nemrég megjelent közleménye az al-Kaida ideológiai alapgondolataival itatja át az arab tavasz szellemét. Elképzelhető, hogy a közlemény hatására a terrorista szervezetnek sikerül ismét teret hódítani az arab politika színterén. Ez azonban inkább a Szíriával szembeni nemzetközi fellépés, semmint Zawahiri újdonsült szónoki tehetsége miatt következhet be.
Hassan Mneimneh a German Marshall Fund munkatársa, a közel-keleti és észak-afrikai (MENA) térség, valamint az iszlám világ szakértője.