Rászámoltak a kanadai egészségügyi rendszerre

Székely Balázs
2012-11-27 13:37
„Az egyik leghízelgőbb, máig megdöntetlen mítosz, hogy nekünk van a világon az egyik legjobb egészségügyi ellátásunk" - írja a kanadai Jeffrey Simpson a The Globe and Mail blogján.
Mivel a kanadaiak görcsösen ragaszkodnak ehhez az állításhoz, és a politikusok is a végtelenségig ismételgetik, a mítosz még mindig nagy népszerűségnek örvend. Egy évtizede még a jelentős változásokat sürgető Romanov-jelentés szerint is „a kanadai egészségügyi rendszer a többi iparilag fejlett országéval versenyez" - ám ennek valóságtartalma már akkor is vitatott volt.

Egy sor tanulmány szerint a kanadai inkább a középkategóriás ellátások között a legjobb, kivéve a szolgáltatások árát, ami megüti a top-kategóriát. A tanulmányok módszertana és súlyozása ugyan eltér, de mind azt hivatott bizonyítani, hogy a kanadai rendszerről szóló mítoszok valóban csak mítoszok.

A legújabb Commonwealth Fund-jelentés 10 jóléti állam orvosai között készített kérdőíves felmérést, köztük 2124 kanadai orvossal. Az összehasonlító eredmények Kanadára nézve aggasztóak, és ennek oka nem a doktorok lelombozottsága: több mint 80 százalékuk ugyanis meg van elégedve munkájával.

A kérdőív alapján az egyes kategóriákban rendre utolsó helyeken végzett a kanadai egészségügyi rendszer. Csupán az orvosok 22 százaléka tartotta lehetségesnek, hogy időpontot tudnak adni másnapra és a rendelési időt követő túlórai ellátás kapcsán is az utolsó előtti helyen szerepeltek az USA előtt 45 százalékkal. Más országokhoz viszonyítva Kanadában többen veszik igénybe a kórházi sürgősségi ellátást a magánrendelőkhöz képest, ugyanakkor problémák vannak a munkaidőn túli ellátás igénybevételével.

Itt kell a legtöbbet várni a szakorvosra és a diagnosztikai tesztek előállítása is időigényes (itt a harmadik leghosszabb a várakozási idő a jóléti országok között). A kanadai orvosok még nem élnek a technika korában: rosszul szerepelnek a betegek online informálása, az időpontok egyeztetése és a receptek felírása terén is. Ha a beteget kiengedik a kórházból, erről a kanadai és francia háziorvosokat értesítik a legkésőbb.

Az ellátási eredményekben is lehet jó és rossz számokat találni: bár a rák elleni küzdelem élharcosa Kanada, de az OECD-államok rangsorában csak a harmincharmadik, a várható élettartam alapján a tizenkettedik, a cukorbetegek száma szerint a nyolcadik. Huszonhét országot vizsgálva az elkerülhető halálesetek száma alapján, a tizenkettedik helyen áll Kanada, a gyermekhalálozás esetében negyvenből a huszonhetedik.
A számok nyelvén semmi sem támasztja alá a mítoszt, hogy Kanadáé a világ legjobb egészségügyi ellátása, sokkal inkább azt, hogy ár-érték alapján a rendszer méltatlanul felülértékelt.

Jeffrey Simpson a The Globe and Mail kanadai újságírója közel három évtizede, hazájában a három legjelentősebb írói díj (Governor General's Award, National Magazine Award, National Newspaper Award) birtokosa.