A hét legfontosabb céghírei

2012-12-06 06:46
Minden változás, ami a vállalkozásokkal történt - a hét legfontosabb céghírei a Figyelő válogatásában.
Diszkontosodás
A magyar háztartások 85 százaléka vásárol diszkontban, és a kategória napi fogyasztási cikkek piacán magas részesedése folyamatosan tovább emelkedik, állapítja meg a főként a hipermarketekkel versenyező csatornáról a GfK Hungária felmérése. A diszkontok kínálata egyre homogénebb: évről évre kevesebb az olyan termékkategória, amelyben egy-egy lánc sajátos kínálatával jelentősebb előnyre tudna szert tenni. Az erős árversennyel jellemzett kategóriákban, valamint például a frissáru jellemzően nem, vagy alig olcsóbbak a diszkontok, az országos átlagnál, más termékcsoportokban azonban 15 százalék feletti árelőnyt is kínálhatnak. A diszkontláncok vásárlóközönsége is eltér egymástól, de országos átlagban a kisvárosi és a 60 évesnél idősebb háziasszony vezette háztartások átlagon felüli mértékben költenek itt. A “hűséges” vásárlói körben csökkent a magasabb, de nőtt a kisebb jövedelmű háztartások aránya.

Az Arcadom is a lánctartozás áldozata
Az Arcadom Zrt. garanciát vállal arra, hogy jogos szállítói tartozásait kifizesse alvállalkozói felé, ha azt a megrendelők is kifizetik neki, vagy bírói úton be tudják hajtani – derül ki a cég múlt heti közleményéből. Cáfolták azt a korábbi hírt is, miszerint a Demján Sándor érdekeltségi körébe tartozó Arcadom 30-35 százalékon akarta felvásárolni a vele szemben fennálló követeléseket. Pedig ezért is tiltakoztak a kecskeméti Auchan áruház építői a múlt héten félpályás útlezárással. Demján a cég finanszírozására eddig mintegy 8 milliárd forintot költött („Nálunk az irigység az úr”, interjú Demján Sándorral, Figyelő 2012/23. szám). Úgy tudjuk, hogy az Arcadom megrendelői – köztük részben állami megrendelők – összesen mintegy 4 milliárd forinttal tartoznak a vállalatnak.

Az Auchannal december második hetére egyezhet meg az Arcadom, ám a szatymazi CE Glass-al (ahol szintén tüntettek az Arcadom ellen) jogvita van: 432 millió forintot követel még a Demján cég és büntetőfeljelentést is tettek. A debreceni kettes villamos beruházás kapcsán a felek közötti vitás kérdésekben a város és az Arcadom által közösen kiválasztott szakértő – döntnök – arról határozott, hogy 568 nappal meghosszabbítják az építési határidőt, így a város és az Arcadom szerződése módosítás alatt áll. Érdemi pénzt azonban csak a munkák elvégzése után remélhetnek az ottani álvállalkozók.