A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtöki közlése szerint októberben az export 6,5, az import 5,7 százalékkal nőtt euróban számítva az egy évvel korábbihoz képest. Az előzetes adatok szerint az év első tíz hónapjában az export 1,1, az import 1,2 százalékkal haladta meg a tavalyi év azonos időszakáét.
Októberben 657,6 millió euró többlet keletkezett a külkereskedelemben, ami 83,3 millió euró javulást jelent a tavalyi 574,3 millió euróhoz képest - emelte ki Suppan Gergely, a TakarékBank szenior elemzője. Értékelése szerint kedvező, hogy az export euróértéke 6,46 százalékkal, az importé 5,73 százalékkal nőtt, ami jelentős javulás az előző hónapban mért, 4 százalékot meghaladó zsugorodáshoz képest. Hozzátette: a jelentős ingadozást részben a naptárhatás is magyarázhatja, mivel idén szeptemberben két munkanappal kevesebb volt, mint egy évvel ezelőtt, míg októberben eggyel több.
Suppan Gergely szerint az év hátralevő részében a belső kereslet visszaesése miatt az import növekedése továbbra is elmaradhat az exportétól, ezért a külkereskedelem többlete nőhet az év végéig. Az elmúlt hónapokban megjelent konjunktúramutatók az európai gazdasági recesszió némi enyhülését jelezték, a külső kereslet visszaesését pedig a Mercedes üzem fokozódó termelése részben ellensúlyozhatja - véli az elemző. A szakértő szerint az év egészében 7,25 milliárd euró többletre lehet számítani a tavalyi 7,06 milliárd után, jövőre pedig a többlet elérheti a 8,4 milliárd eurót.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank makroelemzője szintén kedvezőnek tartja a külkereskedelmi többlet októberi növekedését, különösen a jelentős szeptemberi csökkenés után. Úgy fogalmazott: remélhetőleg a következő hónapokban nem a szeptemberi csökkenés jellemzi majd a folyamatokat, hanem stagnálás, esetleg enyhe növekedés jellemezheti mind az exportot, mint az importot.
A szakember szerint a következő hónapokban az exportban enyhe emelkedés várható, és az import növekedése elmaradhat az exportétól. Továbbra is arra lehet számítani, hogy jövőre Magyarországon mind a fogyasztás, mind a beruházások csökkenni fognak, igaz, valószínűleg nem olyan mértékben, mint az idén - mondta. Összességében Árokszállási Zoltán is úgy látja, hogy az idén magasabb lesz a külkereskedelmi többlet a tavalyinál, jövőre pedig tovább növekedhet az aktívum.