Szombaton foglalta el hivatalát Mexikó új elnöke, Enrique Pena Nieto, aki kiegyensúlyozott költségvetést, oktatási reformot, hatékonyabb energiagazdálkodást és szigorú biztonságpolitikát ígért. A program kilátásait, hatásait, valamint az USA-Mexikó kapcsolatok jövőjét
Roger F. Noriega vizsgálta a Washington Times hasábjain.
Júliusi választási győzelmével 2000 óta először került kormányra az Intézményes Forradalmi Párt, amely az ezredforduló előtt hét évtizedig uralta a mexikói politikát. Az új elnök a drog elleni elszánt küzdelméről ismert Felipe Calderontól vette át hat évre a stafétabotot Mexikó történelmének talán legnehezebb időszakában. A drogháborúk mellett ugyanis a Közép-amerikai országnak a korrupcióval, a szegénységgel, és a válság hatásaival is szembe kell néznie. Emellett nem feledkezhetünk el a 2009-es H1N1 vírusról sem, amely ezrek halálát okozva rendkívüli mértékben visszavetette a gazdaság teljesítményét is.
Nieto öt fő sarokpont köré építette fel programját. Egyfelől az oktatási rendszer reformját tűzte ki célul a versenyképesség javítása érdekében, melyet az élethosszig tartó, illetve örökletes tanári pozíciók felszámolásával kíván elérni.
Másfelől szigorú, hiány nélküli költségvetést tervez a kongresszus elé terjeszteni a gazdaság stabilizálása érdekében. Ehhez társul a közkiadások mérséklését célzó előterjesztés, valamint annak a számlarendszernek a kialakítása is, amely felelős kölcsönpolitikára ösztönzi az államokat. Az ötödik pont pedig egy bűnmegelőzési program alapjait fekteti le a korrupció és a drogháborúk elleni küzdelem jegyében.
A fenti pontok egy tizenhármas javaslatcsomag sarokkövei. Ez különösen annak fényében ígéretes kezdet, hogy Nieto olyan kabinetet állított össze, mely megfelelhet a Mexikó előtt álló rendkívül kemény kihívásoknak. Bár még korai megmondani, az új elnök vajon keresztül tudja-e vinni programját a törvényhozáson, azonban eltökéltsége, és határozottsága mindenképpen reménykeltő.
Roger F. Noriega jelenleg a neves amerikai agytröszt, az American Enterprise tagja, korábban amerikai diplomataként tevékenykedett.