A rossz gazdasági adatok és kilátások ellenére a kormány továbbra is bízik abban, hogy nem lesz szükség az IMF-hitelre. A GKI jövőre stagflációt jósol, a GDP 1,5 százalékkal csökkent, az ipari termelés 0,7 százalékkal szűkült, míg a tartalékok csökkentek. Ez történt a héten.
Stagfláció lesz jövőreAz idei 1,5 százalékos visszaesés után, várhatóan jövőre sem nő a gazdaság, az infláció pedig a 2012. évi 5,9 százalékról alig, csak mintegy 5,5 százalékra csökken jövőre, így stagfláció alakul ki 2013-ban - közölte legfrissebb prognózisában a GKI Gazdaságkutató Zrt. A GKI kutatói megállapítják, hogy a magyar gazdaság az átlagosnál sokkal rosszabb teljesítményt nyújt, ami a kiszámíthatatlan - a befektetői biztonságot, belföldi keresletet és hitelezési tevékenységet egyaránt súlyosan rontó - gazdaságpolitika következménye. Erre figyelmeztetett az IMF és az Európai Bizottság, és ezzel indokolta újabb leminősítését a Standard and Poor's is.
Nincs szükség IMF-hitelre, mégis tárgyalunk rólaA mai tudásunk szerint, ha a nemzetközi környezet nem változik, akkor 2013-ban az ország adósságát biztosan tudjuk finanszírozni, a lejáró adósságot meg tudjuk újítani - mondta Varga Mihály, hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter az M1 Ma Reggel című műsorában hétfőn. A magyar tárgyalódelegáció vezetője megismételte: jelenleg hivatalos tárgyalások nem folynak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), illetve az Európai Unióval egy elővigyázatossági hitelmegállapodásról. Elmondta ugyanakkor, hogy egyeztetések zajlanak, elsősorban arról, hogy a pénzügyi szektort érintő, az elmúlt hónapokban és években bevezetett adóintézkedések kivezethetőek-e, ez az adóteher mérsékelhető-e,Varga Mihály szerint a nemzetközi szervezetek a 2013-as költségvetés elfogadása után értékelik majd a jövő évi büdzsét, és ezt követően folytatódhatnak a tárgyalások.
Sokan kapnak okostelefont karácsonyraAz okostelefon-értékesítés megduplázódhat, nő az online értékesítés szerepe, és a tévéeladások terén is csúcsidőszak várható a következő hetekben a Magyar Telekom várakozása szerint.A társaság hétfői közleménye szerint az idei karácsony egyik legnépszerűbb ajándéka ismét az okostelefon lehet, de előre láthatóan a táblagépek is igen keresettek lesznek a karácsony előtti hetekben. Az okostelefon-eladás megkétszereződésére, a karácsony előtti utolsó napokban akár a normál forgalom négy-ötszörösére számít a Telekom. A tévékészülékek esetében a teljes éves forgalom körülbelül egyharmada ebben az időszakban valósul meg.
Katasztrófális évre számítanak a francia autógyárakA francia autógyárak számára az idei lehet a legrosszabb év 1997 óta. A gyártók szakmai szövetsége, a CCFA előrejelzése szerint az idén Franciaországban 14 százalékkal csökken az újonnan üzembe helyezett kocsik száma, és várhatóan 1,9 millió alá fog menni. Ennél kevesebb új regisztrációt 1997-ben jegyeztek fel.
A németek már idén teljesítik a céltMár az idén nullszaldós lehet a német költségvetés, két évvel a tervezett előtt - közölte hétfőn a német pénzügyminisztérium. A maastrichti szerződés értelmében az uniós tagállamoknak GDP-arányosan 3,0 százalék alatt kell tartaniuk költségvetési hiányukat, és középtávon törekedniük kell a nullszaldó elérésére. Néhány hónappal ezelőtt Berlin még 0,5 százalék GDP-arányos költségvetési hiányt jelzett előre az idei évre, és 2014-re várta a nullszaldó elérését. A német GDP-arányos költségvetési hiány 2011-ben 0,8 százalék volt."A felülvizsgált középtávú prognózis alapján a német költségvetés már 2012-ben egyensúlyba kerülhet" - írja a pénzügyminisztérium közleményében.
Martonyi János szerint meg kellene kötni az IMF-megállapodást
A külügyminiszter a Világgazdaság keddi számában megjelent interjúban az IFM-tárgyalásokkal kapcsolatban azt mondta: mindenképpen meg kellene kötni a megállapodást, bár az IMF "konkrét pénzére" nincs szükségünk, de kell egy biztonsági háló, elsősorban azért, hogy a magyar adósság refinanszírozása kevesebbe kerüljön. Martonyi János elmondta azt is, hogy egyértelműen azok közé tartozik, akik támogatják Magyarország bankunióhoz való csatlakozását, de olyan feltételek kellenek, amelyek biztosítják a döntéshozatalban való részvételünket, illetve az azonos feltételeket.Az interjúban Martonyi János kifejti: több sebesség alakult ki az európai integráción belül, de arra vigyázni kell, hogy ne építsünk ki egy olyan rendszert, amely az intézmények szintjén tartósan kettéválasztja az Európai Uniót.
Jönnek a balesetmentes autók
Automatikusan közlekedő "balesetmentes autókat" ígér 2020-re a Volvo svéd autógyár a kocsikba szerelt intelligens elektronika révén. A skandináv autógyár - amelyet a kínai Geely tőkecsoport birtokol - olyan autókat fejleszt, amelyek magukat képesek vezetni. Az első példányokat már 2014-ben bemutatná. A Volvo ígérete szerint az úttörő kocsi - legfeljebb óránként 50 kilométeres sebességgel haladva - képes lesz a vezető esetleges tévedéseit kiszűrni, s azokból eredő baleseteket megelőzni. "Reményeink szerint 2020-ra olyan új Volvóval jelenünk meg, amelyben senki sem fog meghalni, vagy megsérülni" - idézte Anders Eugenssont, a cég kormánykapcsolatokért felelős vezetőjét a The Local című svéd hírhonlap a The Wall Street Journal című amerikai lapra hivatkozva. A Volvo Spanyolországban már forgalomban is tesztelte újdonságát, a prototípusok már több ezer kilométert futottak."A jövő autója olyan lesz, mint a gazda lova. Ha a gazda elalszik a bakon, a ló magától is hazatalál. És ha a gazda megpróbál fának hajtani, vagy szakadékba, a ló ellenáll" - mondta Eugensson.
Szörnyű adatok péntekre
Csökkent a GDP, az ipari termelés és a jegybank devizatartaléka is - derült ki a KSH és az MNB pénteki adataiból. Novemberben 1,108 milliárd euróval 33,865 milliárdra csökkentek a jegybank devizatartalékai. A tartalékok ezzel az októberi 396 millió dolláros növekedés ellenére tavaly február óta nem látott alacsony szintre süllyedtek és 1,906 milliárd euróval csappantak meg az egy évvel korábbihoz képest.
A KSH adatai szerint Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2012. harmadik negyedévében 1,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához. Októberében az előzetes adatok alapján az ipari termelés 1,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index 3,8 százalékos csökkenést mutat. A termelés az év első tíz hónapjában 0,9 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index októberben 3,8 százalékkal visszaesett.