Megmutatjuk a nők álommunkahelyét

94
2012-12-08 08:00
Magyarország a sereghajtók között van a nők foglalkoztatását tekintve az Európai Unióban. A rossz foglalkoztatási adat egyik oka, hogy a 25 év alattiak és az 55 év felettiek nagyon nehezen tudnak elhelyezkedni, miután nők többsége alacsony iskolai végzettséggel rendelkezik, ráadásul a gyermekvállalás sem javítja az elhelyezkedési esélyeiket. Magyarországon egy uniós statisztika szerint a nők foglalkoztatása a 27 tagország között a 23-dik helyen áll, a 15-64 év közötti korosztály fele pedig nem dolgozik. Nemrég azonban a Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség kiosztotta a Legjobb Női Munkahely 2011 Díjat, amelyet a PÁTRIA Takarékszövetkezet kapott. A Figyelő Online körülnézett az egyik gyömrői fiókban.
Az év női munkahelye
Nem multi, nem gigacég, nincs semmi pucc és semmi csillogás. A sok apró, vagyis pontosan 38 kicsi fiókból álló takarék, a PÁTRIA Takarékszövetkezet lett az 2011-es év legjobb női munkahelye. Egy ötvenéves cég, a korábbi Monor és Vidéke Takarékszövetkezet, mai nevén PÁTRIA Takarékszövetkezet, idén döntött először, hogy megpályázza a nívós elismerést, vagyis megküzd a legjobb női munkahely díjért a 20-250 főt foglalkoztató kategóriában.

A PÁTRIA Takarékszövetkezet elnök-vezérigazgatója Boris Jánosné azt mondta a Figyelő Online-nak, ebben az ötven évben mióta piacon vannak családok, generációk nőttek fel a pénzintézetük működése alatt. A 38 fiókban, amiből 4 Budapesten, a többi Közép-Magyarországon található a dolgozók 90 százaléka nő. De nem akarunk diszkriminálni ezzel az „Év női munkahelye díjjal" tette hozzá az elnök-ügyvezető, cégünknél 22 férfi kolléga is van és rájuk is nagyon számítunk.



Arra a kérdésre, hogy a PÁTRIA mitől a legjobb női munkahely Boris Jánosné így felelt: a nő a családban, mint legkisebb gazdasági egységben fontos szerepet játszik. Mi figyelembe vesszük, hogy a nők ma nem csak dolgoznak, de családokat tartanak össze, gyereket szülnek és rengeteg váratlan élethelyzetben állják meg a helyüket. Példaként említette, hogy a 250 munkavállalójukból jelenleg 20 kismama van. A legfiatalabb kolleganőjük 23 éves a legidősebb 70. A dolgozók átlagéletkora pedig 40 év. A takarékszövetkezet „szívesen" vette tudomásul, hogy a nőknek a munkájuk mellett még más ezer dologra kell koncentrálni. És nem neheztelnek arra az asszonyra, aki gyereket vállal, és visszajön dolgozni. Boris Jánosné elárulta, a takarékszövetkezet teljesen tudatosan egy olyan szabályt alkalmaz már régóta, ami a munkatörvénykönyvébe, csak most került bele. Ez pedig, hogy a kisgyermekes anyukákat a visszatérés első évében, illetve amíg kéri, részmunkaidőben foglalkoztatják, és tudják, hogy az anyákra ilyenkor még nem lehet száz százalékban számítani.



A PÁTRIÁ-ra jellemző, hogy inkább a mikroközösségekre koncentrál. Kis településeken, falvakban, kisvárosokban van jelen. Az ügyféltérben dolgozó női kollegák ismerik az ügyfelek igényeit, ügyes-bajos dolgait - mondta ez elnök-ügyvezető asszony. És hozzátette, az új kollegák kiválasztásánál fontos, ahogy ő fogalmazott, hogy „jó ember legyen" akit alkalmaznak. Az elnök asszony, aki a takarékszövetkezet gazdasági főkönyvelője volt csaknem 30 éve van a cégnél. A PÁTRIÁT kiszámítható munkahelynek nevezte, ahol van gyes, segély, munkabérelőleg, ha esetleg az alkalmazott családjának rendkívüli pénzre van szüksége hó közepén.

Hozzátette, a PÁTRIA tulajdonosainál nem a profitelvárás az elsődleges, mert akkor nem működnének olyan településen, ahol már 20 éve veszteséget termelnek. Az esetek többségében helyben találják meg a kollegákat, hiszen sok múlik az ismeretségen, hogy ki dolgozik a pultban. Boris Jánosné azt mondta: „ha nincsenek stabil munkaerőink, akkor nincs jó munkahely, és az mindegy hogy nő vagy férfi". A mai kiszámíthatatlan világban egy stabil munkahely értéke felértékelődik. A válság a PÁTRIÁT is megérintette, de nem kellett embert elküldeni, és nem is küldtünk el soha egyet sem - tette hozzá az év női munkahelyének elnöke.

Sereghajtók vagyunk
Magyarország sajnos a sereghajtók között van a nők foglalkoztatását tekintve az Európai Unióban. Magyarországon egy uniós statisztika szerint a nők foglalkoztatása a 27 tagország között a 23-dik helyen áll. A 15-64 év közötti korosztály fele nem dolgozik.

Szekeres Katalin a Manpower kutatási vezetője az MTV Az Este c. műsorában azt mondta: amikor holland, francia és norvég kollegáinak feltette azt a kérdés, hogy mennyire léteznek náluk családbarát munkahelyek, nem értették a kérdését. Valószínűleg érezhették a kérdésfeltevésemből, hogy Magyarországon ez probléma - tette hozzá a szakember. A norvég kollegája például az mesélte, hogy Norvégiában, amikor egy férfinak gyermeke születik kötelezően 12 hét szabadságra küldik, és az apuka egy éven belül, akkor veszi ki az apasági vakációt, amikor csak akarja. Példaként említette, hogy Hollandiában minden második nő részmunkaidőben dolgozik. Míg Hollandiában 100 nőből 70 dolgozik, addig Magyarországon egy 2011-es adat szerint csupán 50.

Magas adat
A nők munkaerőpiaci helyzetét tekintve a KSH adatai szerint jelenleg több mint 1,8 millió nő dolgozik a 15-64 éves korcsoportban, ilyen magas értéket 1992 óta nem mértek. A KSH legfrissebb adatai szerint a 2012. augusztus-októberi időszakban 71 ezerrel dolgoztak többen, mint egy évvel korábban; ezen belül 44 700-zal nőtt a női foglalkoztatottak száma. 2007 óta először fordul elő az is, hogy a női munkanélküliségi ráta alacsonyabb az európai uniós átlagnál.



A nőknél 2012 második negyedéve volt az első olyan időszak, amikor minden korosztályban nőtt a foglalkoztatottak száma. A legjelentősebb emelkedés a 40 év felettieknél mutatható ki, de többen dolgoznak a 20-24 éves fiatalok körében is. A bővülés háromnegyedét a teljes munkaidős, egynegyedét a részmunkaidős foglalkoztatottak adták. A harmadik negyedévi adatok szerint ma 100 nőből 53 dolgozik, közülük 48 teljes munkaidőben és 5 részmunkaidőben.