Kicsit borította meg a piacokat Mario Monti

2012-12-11 08:03
Bár a milánói tőzsde 3,5 százalékos mínuszban is járt a hétfői kereskedésben, Európa nagyobb börzéire nem gyakorolt sokkoló hatást az olasz belpolitikai válság, a piacok a bizonytalanságok miatti kivárást tükrözték vissza fékezetten. Olaszországban persze zuhantak a részvényárfolyamok, az állampapírok hozamai ugyanakkor megugrottak.

„Kis megborulás van" - kommentálta hétfő délután a helyzetet a Figyelő Online-nak Kuti Ákos, az Equilor elemzője, amikor az olasz kormányfő távozásának következményeiről faggattuk. A nagyjából egy éve válságkezelőnek megválasztott Mario Monti a hétvégén jelentette be, hogy távozik posztjáról, aminek hatására hétfőn meredek zuhanásba fogott a milánói tőzsde. Az index 3,5 százalékos mínuszban is volt, de például banki papírok, például az Unicredit 6, az Intesa Sanpaolo részvényei 6,5 százalékos veszteségben is jártak.

 


Az olasz piac a bizonytalanságot kezdte beárazni - magyarázta Kuti Ákos -, azt, hogy Monti idő előtti lemondása miképpen hat majd az eddig kialkudott kedvezményekre, a bankokkal történt megállapodásokra. Egyelőre nem tudni, hogy Monti lemondását követően, milyen összetételű, támogatottságú kabinet áll fel, s annak ki lesz a vezetője. A bizonytalanságot erősíti, hogy újra kell-e tervezni a gazdasági modellt, lesznek-e új játékszabályok, vagyis új megállapodásokat szükséges-e kötni, ami például súlyosabb adóterhelést hozhat. Mindezek egyelőre megválaszolatlan kérdések.

Sajátságos olasz viszonyok

Hasonlóan nyilatkoztak olasz piaci szereplők is, akik szintén a kiírandó választások keltette bizonytalanságra hívták fel a figyelmet. Ugyanakkor, arra is emlékeztettek, hogy bár az olasz államadósság nagyon magas, viszont a belső megtakarítások eleddig biztosították a hiány finanszírozását. Kuti Ákos ezt úgy fogalmazta meg: „nem kell attól tartani, hogy az olaszok felteszik a kezüket, és nem fizetik vissza adósságaikat".

Első menetben mindenesetre helyben sokkolóan hatottak a történések, a milánói tőzsde a már fentebb említett zuhanásán kívül, az olasz állampapírok hozamai is megugrottak. A 10 éves lejáratú olasz államkötvények másodpiaci hozama a pénteki 4,53 százalékról 4,80 százalékra nőtt. A kétéves papíroké 1,96 százalékról 2,28 százalékra szökött fel.

Méltatás és nyugalomra intés

Európa vezető politikusai siettek megnyugtatni a kedélyeket. Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke kiváló miniszterelnöknek nevezte Montit, és reményét fejezte ki, hogy az intézkedéseit a későbbi kormányok is megtartják. Ez az egyetlen módja a recesszió és a munkanélküliség elleni küzdelemnek - tette hozzá. A német pénzügyminisztérium szóvivője úgy vélekedett: nem számítanak arra, hogy az olasz helyzet destabilizálná az európai piacokat.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy nem akarja ugyan beleártani magát olasz belpolitikai ügyekbe, de Olaszországnak meg kell maradnia a strukturális reformok és a költségvetési konszolidáció útján, és a választások "nem szolgálhatnak ürügyként a reformok halogatására".

További kedvezőtlen hírek

Ha nem lett volna elég Monti távozásának meglebegtetése, az olasz statisztikai hivatal legfrissebb adatai is hűtötték a várakozásokat. A harmadik negyedévben az előző negyedévihez képest 0,2 százalékkal, a 2011. harmadik negyedévihez képest pedig 2,4 százalékkal csökkent az olasz GDP. Az első negyedévben az olasz GDP éves szinten 1,3 százalékkal, a második negyedévben 2,3 százalékkal esett vissza. Negatív tartományba 2011 negyedik negyedévében lépett az olasz bruttó hazai termék változása, amikor éves összehasonlításban 0,5 százalékkal csökkent.

Októberben az olasz ipari termelés szezonális kiigazítással az előző havihoz képest 1,1 százalékkal, 2011 októberéhez képest pedig szezonálisan és munkanapokkal kiigazítva 6,2 százalékkal csökkent. Elemzők havi összevetésben 0,2 százalékos, éves bázison 4,3 százalékos visszaesést jeleztek előre. Az első tíz hónapban az előző évi azonos periódushoz képest 6,5 százalékkal mérséklődött az ipari termelés. Éves összevetésben az idén a legnagyobb mértékben, 9,3 százalékkal májusban esett vissza az olasz ipari termelés. Az előző havihoz képest akkor 2,0 százalékos volt a csökkenés. Az olasz ipari termelés éves összevetésben utoljára 2011 szeptemberében növekedett, 4,7 százalékkal.

Februárban lehetnek a választások

Az olasz média gazdasági újságírói szerint Giorgio Napolitano köztársasági elnök a tőzsde mozgása szerint dönt majd a parlamenti választások időpontjáról. Ha a következő napokban a pénzügyi helyzet válságossá válik, az államfő a lehető legkorábbra tűzi ki a voksolást - vélik a szakértők. Napolitano úgy nyilatkozott, hogy egy hét múlva, szokásos karácsony előtti üzenetében jelenti be döntését.

Sajtóértesülések szerint az államfő már karácsony előtt feloszlathatja a parlamentet rögtön a költségvetési törvény elfogadása után. A választásokat február 10-24. között tarthatják meg. "Lemondásom elkerülhetetlen volt. Elveszítettem a parlamenti többséget. Most viszont aggódom az egész olasz belpolitikai helyzet miatt" - hangoztatta Monti a baloldali La Repubblicának nyilatkozva. Esetleges miniszterelnöki jelölésére úgy reagált, hogy erre most nem tud választ adni.