Beszakadt a forint

2012-12-17 11:56
frissítve: 2012-12-17 14:20
Csökkent a forint árfolyama hétfő délelőtt a főbb devizákkal szemben, szakértők szerint több tényező is összejátszott abban, hogy zuhant a hazai fizetőeszköz.
16:13 Tovább gyengült

Az eurót hétfő délután négy órakor 287,90 forinton jegyezték a bankközi devizakereskedelemben, míg kora reggel 283,88 forinton, péntek délután pedig 283,57 forinton. A dollár jegyzése 218,54 forintvolt a péntek délutáni 216,62 forint után, a svájci franké 238,22 forint 234,45 forint után, a japán jen árfolyama pedig 2,6101 forint a péntek délutáni 2,5965 forinttal szemben. Az euró dollárral szembeni árfolyama gyakorlatilag nem változott, hétfőn délután 1,3176 dolláron jegyezték az uniós devizát a péntek délutáni 1,3091 dollár után.

A forint gyengülését az elemzők több negatív tényező egybeesésének vélik. Egyrészt a JP Morgan által kiadott technikai elemzés 299 forint feletti euróárfolyam kialakulását vetítette előre rövid távon, ami elindította az év végére egyébként is esedékes pozíciórendezést a piacon, másrészt az elmúlt hónapokban elmaradt a jegybanki kamatvágások negatív árfolyamhatása, ami most egyszerre érvényesül a piacon. Mindemellett ismét találgatások kaptak szárnyra az új jegybankelnök személyével kapcsolatban. Ezt Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter válthatta ki, amikor egy rádiónyilatkozatában a kormány és a jegybank együttműködését megkönnyítő szövetségről beszélt.

Ezeknek a tényezőknek köszönhetően "a forintárfolyam kilépett a 280-285-ös komfortzónából" és várhatóan az év végéig nem is tér oda vissza - mondta korábban Ruzsonyi Ákos az MTI-nek. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a kormánnyal való jövőbeni együttműködésre vonatkozó találgatásokra utalva azt közölte az MTI-vel: "nem tervezi a kéthetes kötvény elhelyezésének korlátozását". A pletykákkal kapcsolatosan Kocziszky György, az MNB monetáris tanácsának külső tagja úgy reagált, hogy "az butaság". A Reuters hírügynökségnek úgy fogalmazott: "a monetáris tanács nem tárgyalt ilyen lépést a kéthetes jegybanki kötvénnyel kapcsolatosan, és én nem értenék egyet egy ilyen intézkedéssel".



14: 05 - Zuhan a forint, a 287-es gát sem állította meg


Kevéssel fél kettő után már a 288 forintos árfolyamszintet ostromolja a hazai deviza, azaz átlépte a technikai szintnek számító 200 napos mozgóátlagot, amely nagyjából 287 forint. A forint esése mögött "három és fél" ok állhat - mondta a Figyelő Onlinenak banki információkra hivatkozva Kolba Miklós az ING devizaüzletágának vezető elemzője. Szerinte eladási hullámot indított el a JP Morgan ma megjelent elemzése, amely szerint most érdemes eladni a magyar valutát, miután hamarosan 299 forintig is felmehet az árfolyam. Egy másik ok szerint a Deutsche Bank 600 millió eurót vásárolt, de az is ütötte ma a forintot, hogy elterjedt, az MNB nem fizetne kamatot a kereskedelmi bankok kötelező tartaléka után. Egyes hírek azt is elképzelhetősen tartották, hogy a kéthetes kötvénybe való elhelyezés korlátozásának lehetőségét is fontolgatja a kormány. A Jegybank azonban cáfolta ezeket a híreszteléseket.

Ha a kötelező tartalék után nem fizetne a kamatot az MNB, az egy újabb jelentős teher lenne a magyar bankszektor számára.

Kolba Miklós szerint a "fél ok" az év végi pozíciózárás lehet. Az ING devizaüzletágának vezetője szerint a forint esése a holnapi kamatdöntést is befolyásolhatja, így akár az is elképzelhető, hogy valakik a kamat szintentartására spekulálnak. (Londoni elemzők szerint a holnapi vágást csak jelentős forintesés akadályozhatja meg.) Kolba Miklós egyúttal azt is megjegyezte, hogyi információi szerint Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter hétvégi szavai, miszerint a Jegybanknak még több mint 10 eszköze lehetne a gazdaság segítésére, ezúttal nem befolyásolták a forint árfolyamát.


Hasonlóan látja a helyzetet Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank devizakereskedője, aki több negatív tényező egybeesésének tulajdonítja a forint esését. Egyrészt a JP Morgan által kiadott technikai elemzés 299 forint feletti euróárfolyam kialakulását vetítette előre rövid távon, ami elindította az év végére egyébként is esedékes pozíciórendezést a piacon. Másrészt az elmúlt hónapokban elmaradt a jegybanki kamatvágások negatív árfolyamhatása, ami most "egyszerre szabadult a piacra".

Mindemellett ismét találgatások kaptak szárnyra az új jegybankelnök személyével kapcsolatban, miután Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter egy rádiónyilatkozatában a kormány és a jegybank együttműködését megkönnyítő szövetségről beszélt.

Ezeknek a tényezőknek köszönhetően "a forintárfolyam kilépett a 280-285-ös komfortzónából" és várhatóan az év végéig nem is tér oda vissza - mondta Ruzsonyi Ákos az MTI-nek.

A dollár a kora reggeli 216 forint körüli szintről a déli órákra 219 közelébe, a svájci frank 235-ről 238 közelébe, a japán jen pedig 2,5670 forint körüli jegyzésekről 2,6100 forint közelébe erősödött.

Az euró jegyzése eközben gyakorlatilag nem változott, kora reggel óta 1,3160 dollár környezetében ingadozik.

A térségbeli devizák árfolyama alig változott, a lengyel zloty reggel óta 0,23 százalékkal, a cseh korona pedig 0,02 százalékkal gyengült, a román lej pedig 0,02 százalékkal erősödött az euróval szemben.

11:43 - Jelentősen gyengült a forint

Az eurót 284,76 forinton jegyezték hétfő délelőtt tizenegy óra után a bankközi devizakereskedelemben, szemben a kora reggeli 283,88 és a péntek esti 283,57 forinttal. Pénteken 283,35 és 284,34 forint között alakult az euró jegyzése.

A dollár jegyzése 216,54 forint a péntek esti 215,60 forinttal szemben, a svájci frankot pedig 235,74 forinton jegyzik 234,70 forint után.

A forint gyengülését a jegybank keddi kamatdöntő ülésétől várt sorban ötödik kamatvágás beárazásának tulajdonítják a piacon.

A forint erősödött a jennel szemben: a japán jent hétfő reggel 2,5680 forinton, délelőtt tizenegykor pedig 2,5894 forinton jegyezték a péntek esti 2,5965 forint után.

A jen hétfőre virradóra 20 havi mélypontra gyengült a dollárral szemben az ellenzéki konzervatív Liberális Demokrata Párt (LDP) győzelmét hozó hétvégi választásokat követően. Az LDP egymaga abszolút többségre tett szert, jövőbeni koalíciós partnerével az Új Komeitó párttal együtt pedig a felsőház döntéseinek felülbírálásához elegendő kétharmados többsége lesz a parlamentben.

A piacok az ellenzéki pártok győzelmétől további monetáris enyhítést és gazdaságösztönző intézkedéseket várnak. Abe Sinzó új kormányfő ígéretet is tett "korlátlan" monetáris lazításra a közberuházások növelése révén.

Az euró árfolyama gyakorlatilag nem változott a péntek estihez képest, bár a hét végén 1,3187 dollárral az idén május óta a legmagasabb árfolyamot érintette. Jegyzése hétfő reggel 1,3157 dolláron, délelőtt tizenegy után pedig 1,3148 dolláron állt a péntek esti 1,3150 dollárral szemben.

A térségbeli devizák árfolyama eltérően alakult hétfő délelőtt: a lengyel zloty 0,10 százalékkal gyengült, a cseh korona 0,13 százalékkal, a román lej pedig 0,18 százalékkal erősödött. Az eurót hétfő délelőtt 4,0820 zloty, 25,1940 cseh korona és 4,4642 román lej árfolyamon jegyezték.

 

MTI