Az álláshirdetésekre jelentkezés a leggyengébb álláskeresési módszer

2012-12-22 15:32
A legkevésbé hatékony álláskeresési módszer az álláshirdetésekre jelentkezés - derül ki a KSH pénteken publikált kiadványából.
A sikeresen elhelyezkedett - korábban munkanélküli - polgárok 46 százaléka ismerősei, rokonai, barátai segítségével talált munkát - derül ki a KSH pénteken megjelent, A Munkanélküliség által érintettek, 2012 című kiadványból.

Az elhelyezkedettek további 24,6 százaléka maga keresett meg munkáltatókat, 8,6 százalékuk a munkaügyi szervezeten keresztül kapott munkát, míg 8,4 százalékuk hirdetés révén helyezkedett el. Az iskolai végzettségi skála két szélén (azaz a legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezők, illetve a felsőfokú végzettségűek körében) a leggyengébb a rokoni, baráti kapcsolat szerepe az elhelyezkedésnél, míg az alacsony végzettségűeknél ezt a munkaügyi szolgáltatás intenzívebb igénybevétele pótolja, a diplomások esetében az egyéni kezdeményezésnek (hirdetés, illetve közvetlen kapcsolatfelvétel a munkáltatókkal) van relatíve nagyobb súlya.

Az ismerősi, baráti segítséggel történő sikeres elhelyezkedés aránya a kedvezőbb munkaerő-piaci helyzetű területeken: Budapesten, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Pest megyékbenmagasabb. Ez valószínűleg abból következik, hogy itt nagyobb arányban rendelkeznek az érintettek jó munkaügyi kapcsolatokkal rendelkező ismerősökkel, rokonokkal. A munkaügyi szervezetnek a szerepe - ami az országos adatok szerint összességében szerénynek tekinthető - a nagyarányú munkanélküliség jellemezte megyékben: Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben a legintenzívebb, de feltételezhető, hogy nem a piaci szervezetekhez történő sikeres kiközvetítés, hanem a támogatott foglalkozási lehetőségek vannak túlsúlyban - állapítja meg a KSH kiadványa.