Befektetési lehetőségek 2013-ban

2013-01-04 08:00
2013-ban is lehet spiritusz azokban a keménydevizás, minőségi magyar kötvényekben, amelyek tavaly az egész globális befektetési piac legjobbjainak bizonyultak. Ezen kívül az inflációkövető magyar lakossági államkötvényeket, a Richter részvényeket, a kínai értékpapírokat, egyes európai távközlési cégeket, amerikai informatikai, illetve bankkártya-óriásokat tartották az elemzők a legjobb idei téteknek. Részletek a Figyelő eheti címlap-összeállításából.
„Nagy hozamot nagy kockázat vállalásával lehet elérni" - régen valahogy így hangzott a hozam és a kockázat összefüggéseit bemutató befektetői bölcsesség. 2013-ra azonban egészen új értelmezéssel kell megbarátkozni a világnak. „Egyáltalán bármilyen hozamot is csak nagy kockázat vállalásával lehet elérni." - ma így szól ugyanez a gondolat. Legalábbis jelenleg, de az optimista befektetők már arról elemeznek, hogy feléledhet a befektetési piac. Beérnek a kormányzati fogyókúrák, olymértékben csökkentek a kockázatmentes hozamok, hogy óhatatlanul felértékelődnek a beruházási lehetőségek és a reálbefektetések.

Hiszen a fejlett világ, nagy biztonságú eszközei ma gyakorlatilag plusz/mínusz nulla hozam körül teljesítenek, nem tévedés, már rendre jelennek meg olyan kötvényaukciós eredmények, amikor a befektetők valamit még fizetnek is azért, hogy biztonságban tudják a pénzüket. Az biztosan külön elemzést érne meg, hogy mit kezdhet az a nagy nyugat-európai portfólió-befektető, amikor a legbiztonságosabb euróbefektetések már nulla, vagy negatív hozamot érnek el? Irány a páncélszekrény és felértékelődnek a trezor-szolgáltatások? Vagy esetleg megéljük, hogy a befektetési alapok büszkén jelentik, hogy alaposan megverték a benchmarkjaikat és csak 0,1 százalékkal csökkent az alapban az egy jegyre jutó nettó eszközérték? Mi lesz a tőkevédelemmel, hozamvédelemmel egy olyan világban, ahol ezt már nem lehet gazdaságosan előállítani?

Feltörekvő piacok

2012-ben a feltörekvő kötvénypiacok 18-20, a feltörekvő részvénypiacok pedig 12-13 százalékot hoztak, és ezt az átlagot viszonylag egységesen hozták az egyes részpiacok" - mondta Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Tuli Péter, az Aegon Alapkezelő szenior értékesítési menedzsere szerint 2013-ban is az alacsony államadósággal, az átlagnál magasabb GDP-növekedéssel, illetve a kedvező demográfiai kilátásokkal rendelkező országok fognak jól teljesíteni. A magyar befektetők szélesebb rétegei azért elsősorban hazai kötvényekben, magyar bankbetétekben, azaz alacsonyabb kockázatú termékekben tartják a pénzüket. Ahogy 2012-ben, úgy 2013-ban is kiemelkedő befektetési ajánlatnak tűnik a kormányzat által alaposan támogatott lakossági állampapír is, az inflációkövető Prémium családból a forint-, illetve a devizaalapú termék is bőséges reálhozamot kínál.

Az állampapírok mellett még mindig töretlen a banki betétek népszerűsége, összességében Magyarországon még mindig ez a legnépszerűbb megtakarítási forma. Gergely Péter, a BankRáció.hu szakértője szerint ez nem is csoda, hiszen biztonságos, mert egyrészt nagyon ritka itthon a bankcsőd, másrészt az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) is szavatolja a pénzünket ügyfelenként és pénzintézetenként százezer euróig. Az alacsony globális kamatszint és a sok kockázat miatt még mindig rengetegen bíznak a kicsit azért kiszámíthatatlan, erősen kockázatos, de két évtizede mégis nyerő befektetésnek számító befektetési aranyban és Kosztolánczy György, az OTP Ingatlanpont ügyvezető igazgatója szerint az elmúlt évek lejtmenete után 2013 a fellendülés esztendeje lehet a hazai ingatlanpiac számára is. Különösen vonzók lehetnek a városközponthoz közeli, esetleg egyetemi városi, felújított házban lévő lakótelepi lakások, amelyek folyamatosan jól kiadhatók.

Ezek esetében a várható áremelkedés és a stabilan magas bérleti díj képezheti a befektetés hasznát. Érdemes lehet a városrész-megújulásokat is figyelni. Ahol elindul valamilyen közterület-felújítással járó program, ott rövidtávon áremelkedés megy végbe. Ilyen jelenleg a Ferenciek tere és környéke Budapesten, vagy vidéken például Pápa belvárosa. De érdemes lehet a budapesti Orczy kertre, Etele térre, valamint Bosnyák térre figyelni, ahol szintén jelentősebb fejlesztések várhatók.

A Richter a top-ajánlat

Ahogy az elemzői tippekben tavaly a keménydevizás magyar kötvények tűntek visszatérő javaslatnak, úgy idei körkérdésünk alapján a leggyakrabban ajánlott befektetési eszköz a Richter Gedeon részvény lett, amelyet az általunk megkérdezett elemzők fele megemlített. Tavaly év végén a Richter-részvény kikerült az MSCI Hungary részvényindexből. A hír nyomán a társaság több mint tíz százalékot veszített piaci értékéből, ami érthető, hiszen a gyógyszercég esetében meglehetősen bő azon intézményi részvényesek köre, akik szigorúan vett indexsúlyozást követtek és emiatt csökkenteni, vagy éppenséggel likvidálni kellett Richter pozíciójukat - véli Vágó Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője. Ám a társaság ragyogó növekedési kilátásai mégis bizakodásra adnak alapot.

Vágó Attila várakozásai szerint a Richter képes lehet öt éven belül megduplázni eredményét, szerinte a Richter részvények fair értéke jelenleg 42000 forint, a Concorde jövő évi célára pedig 46000 forint. A Richter jelentős originális kutatási és fejlesztési tevékenységet végez, amelyhez kapcsolódó kiadások a jelenben, míg a belőlük realizálható bevételek a jövőben jelentkeznek. A kutatásokhoz kapcsolódó eddig napvilágot látott pozitív eredmények alapján joggal lehet bízni abban, hogy a ráfordítások megtérülhetnek a készítmények (a legismertebb a cariprazine) piaci bevezetését követően. A legutóbbi hivatalos bejelentések szerint a cariprazine kiegészítő indikációival kapcsolatos vizsgálatok klinikai 3-as fázis eredményeit a társaság amerikai partnere, a Forrest Laboratories a napokban benyújtotta az amerikai gyógyszer- és élelmiszerhatóságnak (FDA).

Amennyiben az FDA befogadja a dokumentációkat, a Richter jó eséllyel dollármilliókat kaphat a Forresttől mérföldkő fizetés címén jövő év első negyedévében, a készítmény pedig 2014-ben piacra kerülhet. A Richter bizonyos intézményi befektetői körben már most is rendkívül népszerű, a vállalat pozitív megítélése pedig fenti okok miatt még erősödhet. Minden adott tehát ahhoz, hogy az intézményi és hazai magánbefektetők vételi érdeklődését rövidesen ismét felkelthesse az immáron kifejezetten olcsóvá vált részvény.

További tippek

Végül álljon itt néhány tipp röviden, hangsúlyozva, hogy a Figyelő címlap-összeállításában ezek részletesebben is megismerhetők. Bár a kínai gazdasággal kapcsolatban sok a kockázat, sokan már egy felpumpált, felhevült gazdaság kipukkanásáról adnak közre elemzéseket, de Kuti Ákos Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint a megújulást jelképező kígyó jegyében a kínai tőzsde lesz a 2013-as év sztárja. Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója az amerikai GT Advanced Technologies - leánykori nevén GT Solar - részvényeit ajánlotta, amely cég életében a kínai gazdasági ciklusnak különösen fontos szerepe van Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője például a technológiai szektor szerinte méltatlanul mellőzött óriásaira, a HP-re és az Intelre.

Fazakas Péter, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője az európai távközlési szektorban bízik, ám korántsem válogatás nélkül, hanem szerinte inkább az alacsonyabb eladósodottsággal rendelkező, de 10 százalék körüli osztalékhozammal forgó papírokat érdemes venni, például a Turk Telekomot, a Belgacomot, az Orange Polskát (volt TPSA). A folyékony földgáz (LNG) iparágában bízik Balogh Attila, az Access Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója, szerinte az amerikai, illetve japán folyékony földgáz tárolásában, szállításában vagy a szükséges technológia fejlesztésében érdekelt vállaltokra érdemes fókuszálni. Végül Elek Péter, a Dialóg Befektetési Alapkezelő Zrt. favoritja a Kazakhmys kazah rézbánya, amely a helyi piacon túlmenően a londoni főkereskedésbe is be van vezetve. Minderről részletesebben az eheti Figyelőben!