Újabb csapás vár az energiaszolgáltatókra?

2013-01-08 08:02
Érzékenyen érintené az energiaszolgáltatókat egy újabb 10 százalékos árcsökkentés, de miután a stratégiájuk több évtizedre szól, nem valószínű, hogy a Magyarországról való kivonulásukon törik a fejüket - vélik a Figyelő Onlinenak nyilatkozó szakértők. A beruházások azonban várhatóan teljesen leállnak, ez pedig hosszabb távon technikai problémákat is okozhat.
"A Fidesz-frakció nem fog ellenállni", ha a kormánynak lesznek további rezsicsökkentési tervei - mondta Rogán Antal fideszes frakcióvezető a Magyar Hírlap cikkére reagálva, miszerint márciustól vagy legkésőbb áprilistól, a mostani januári után, ismét tíz százalékkal csökkenhetnek a háztartások energiaköltségei. Orbán Viktor miniszterelnök korábban arra a kérdésre, hogy miből finanszírozzák a majd rezsicsökkentést, azt válaszolta: „aki eddig sokat keresett rajta, az most majd nem keres rajta". Az energiaszolgáltatók azonban korántsem állnak biztos lábakon, közülük számos cég is veszteséges, így egy újabb árcsökkentés igen érzékenyen érintené őket.

Hegedűs Miklós a GKI Energiakutató Zrt. elnöke szerint, ha az energiaszolgáltatóknak még nagyobb veszteségeket kell elkönyvelniük, akkor elbocsátásokra is kényszerülhetnek. A karbantartások és a korszerűsítések azonban szinte biztosan elmaradnak, pedig az energiaszektor volt az egyik utolsó olyan terület, ahol még beszélhettünk beruházásokról. Egy-két évig ez még nem okoz gondot, később azonban technikai problémák is felléphetnek - tette hozzá.

A GKI Energiakutató Zrt. elnöke megjegyezte, hogy az energiaszolgáltató cégek több évtizedre terveznek, így feltehetően a kedvezőtlen időszakokban nem kapkodnak, hanem inkább kivárnak, így nem várható a kivonulásuk sem.

Az energiaszektoban érvényes hatósági árak miatt a kormány képes arra, hogy befagyassza az árakat, így eleget tehet annak az ígéretének, miszerint - ahol befolyásolni tudja - nem emelkedik a rezsi. A Policy Agenda korábbi elemzése ugyanakkor rámutatott, hogy a kormány bizonyos tételeket nem képes a központilag meghatározni, így tavaly Budapesten például 4,4 százalékkal került többe a rezsi kifizetése, mint egy évvel korábban.

Hegedűs Miklós szerint az üzleti fogyasztóknál sem biztos az árnövekedés, miután ebben a szegmensben növelhető az import, ami viszont a hazai erőművek kihasználatlanságához vezethet.

Csökkenhet a piaci ár is

Mint ahogyan arról korábban a Figyelő beszámolt, globális szinten a gázfogyasztás növekedése jóval visszafogottabb lesz, mint azt az elmúlt időszakban láttuk. Ez egyrészt a szerényebb gazdasági növekedés következménye, de hasonlóan jelentős tényező a korszerűbb, takarékosabb technológiák alkalmazása, illetve a megújuló energiák felhasználásának térnyerése.

Ezzel párhuzamosan 2020-ig arra lehet számítani, hogy a világpiacon növekedni fog a kínálat, ami azt ígéri, hogy az árak nem fognak nőni, sőt mérséklődésre is számíthatunk. A technológiák fejlesztésével ugyanis olyan, korábban gazdaságosan nem elérhető készletek is kitermelhetők lesznek, amelyek bővíteni fogják a kínálatot. Oroszországban hatalmas palagáz készletet találtak, de Lengyelországban is arra készülnek, hogy feltárják hasonló mezőiket, amivel kiválthatják az orosz gázimportot. Az Egyesült Államok míg korábban az egyik legjelentősebb gázimportőr volt, az évtized végéig exportőrként jelenik meg a világon.

A nagyobb kínálaton kívül az árcsökkenés irányába hathat - magyarázta Hegedűs Miklós, hogy ha lassan is, de változtatnak az árképzés módján is a szerződésekben, leginkább abban, hogy szorosan a kőolaj árának alakulásához kössék a gáz árát. A legújabb hosszú távra kötött szerződésekben, akár 20-30 százalékos mértékig már szerepet kaphatnak az elszámolásokban, az aktuális piaci gázárak is. Ezek a tényezők együttesen mutatnak arra, hogy a korábbi évek fokozatos drágulásával szemben, akár az árak csökkenésével is lehet kalkulálni - összegzett a szakértő.