Újabb kamatcsökkenés várható?
2013-01-10 19:01
Az első negyedévben várhatóan megszakítás nélkül folytatódik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris enyhítési ciklusa, márciustól azonban "több kihívással" is szembesülhet a jegybank, elsősorban az esedékessé váló vezetőváltás miatt, amelyre a piac "oda fog figyelni" - jósolták csütörtökön ismertetett térségi prognózisukban londoni pénzügyi elemzők.
A csütörtöki citybeli értékelések szerint ha Simor András jelenlegi MNB-elnököt Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter követné a jegybank élén, annak negatív piaci reakciói lennének.
A UBS - az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató csoport - londoni befektetési részlegének közgazdászai az európai felzárkózó gazdaságok monetáris kilátásairól befektetőknek összeállított, idei első előrejelzésükben közölték, hogy várakozásuk szerint márciusig 5,00 százalékra csökken az MNB alapkamata a jelenlegi 5,75 százalékról.
A folytatódó enyhítés egyik tényezője a ház szerint a gyenge gazdasági teljesítmény. Az UBS londoni elemzői jelentősen rontották a tavalyi évre adott becslésüket: új prognózisuk szerint a magyar hazai össztermék (GDP) 2012 egészében 1,3 százalékkal csökkent a cég által eddig várt 0,9 százalékos visszaesés helyett.
A ház szakértői a becslés negatív felülvizsgálatát a mezőgazdaság gyenge tavalyi terméshozamaival indokolták.
A UBS ugyanakkor változatlanul hagyta az idei és a jövő évre szóló előrejelzését, amely 2013-ra 0,6 százalékos, 2014-re 1,5 százalékos GDP-növekedést valószínűsít a magyar gazdaságban.
A cég csütörtökön ismertetett londoni előrejelzése szerint a további MNB-kamatcsökkentés mellett szól a várható inflációs pálya is. A ház elemzői szerint a háztartási energiaárak csökkentéséről hozott kormánydöntés révén az éves infláció vissza fog süllyedni az MNB 2-4 százalékos célsávjába.
A ház szerint mindemellett valószínűtlen az is, hogy a jelenlegi piaci kockázati árazási szintek - a 290 forint körüli euróárfolyam, valamint a szuverén magyar törlesztésleállási kockázat elleni piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) 260 bázispont alatti középárfolyama - akadályt jelentenének a monetáris tanács enyhítésre hajló tagjai számára.
A UBS londoni elemzői szerint ugyanakkor márciustól már kihívásokkal is szembesülhet a magyar monetáris politika, miután akkor lejár Simor András MNB-elnök megbízatása, és két helyettese is távozik a következő hónapokban. Valószínű, hogy a piac "fokozott figyelemmel" követi majd a vezetőváltást, és ez korlátozhatja az MNB mozgásterét - jósolták a UBS szakértői.
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai a magyar jegybank élén esedékes váltásról ugyancsak csütörtökön összeállított elemzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy Matolcsy György kinevezése "a legerőteljesebb jelzés lenne a piac számára az MNB függetlensége elleni támadásról", és éppen ezért kétségtelenül ez a forgatókönyv váltaná ki a leghevesebb piaci "visszacsapást".
A Capital Economics londoni elemzői szerint ha másra esik a választás, azt a piac valószínűleg "megkönnyebbüléssel" fogadná.
A ház szerint szinte bizonyos, hogy az új MNB-elnök személyében újabb Fidesz-szövetséges csatlakozik a monetáris tanácshoz, és így a piaci reakció is valószínűsíthetően negatív lesz.
A kormányhoz lojális tagok által dominált monetáris testület várhatóan folytatja a kamatcsökkentési ciklust; ennek alapján a Capital Economics londoni elemzői még további 0,5-1,00 százalékpontnyi enyhítésre látnak lehetőséget.
Kételyeiknek adtak hangot ugyanakkor azzal kapcsolatban, hogy ez sok lendületet adna a magyar gazdaság növekedésének, mivel ehhez szerintük az euróövezeti gazdaság kilábalására lenne szükség.
A Capital Economics közgazdászai szerint "a helyzet iróniájaként" esetleg éppen az szabhat korlátot a további kamatcsökkentéseknek, ha az MNB élére olyan jelölt kerül, aki lojális a kormányhoz, mivel ez a magyar kockázati felárak emelkedését eredményezheti, ami viszont a monetáris alapállás szigorítását kényszerítheti ki. A ház szerint a befektetői hangulat esetleges romlása akár forintvédelmi célú kamatemelésre is rászoríthatja az MNB-t.
Az MNB élén esedékes váltás lehetséges kamatpolitikai kihatásaira más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó szakértői nemrégiben összeállított elemzésükben közölték: véleményük szerint ha olyan MNB-elnök váltja Simor Andrást, akit a piac "gyengének" minősít, akkor 5 százalék lenne a jegybanki alapkamat alsó határa a jelenlegi enyhítési ciklus végén.
Ám ha a piacot "nagyon pozitív meglepetés" éri egy magasan képzett és függetlennek elismert közgazdász kinevezésével, akkor a ház elemzői szerint lehetőség nyílhat arra, hogy az MNB 4 százalékig csökkentse alapkamatát.
A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői szerint egy ilyen jelölt kinevezése azt az egyértelmű üzenetet küldené a piacnak, hogy a kormány "távolságot tart" a jegybanktól, és ezt a kedvező hatást még tovább fokozhatná, ha a két új MNB-alelnök is politikailag függetlennek tekintett személyiség lenne.