A jelentés készítői felhívják a figyelmet arra, hogy ez csupán a legvalószínűbb forgatókönyv, azonban vannak olyan tényezők, amelyek alapjaiban módosíthatják az előrejelzéseket. Ezek közül a világgazdaság változásai, illetve az egyes államok alkalmazkodóképessége a legmeghatározóbb faktorok. Nehéz megjósolni, hogy a lokális jellegű konfliktusok (például a Közel-Keleten, Dél-Ázsiában és Afrika bizonyos részein) megmaradnak-e majd a területi viszonyok között, vagy eszkalálódni fognak. Kérdéses továbbá az is, hogy az új technológiák segítségével képesek leszünk-e kezelni a gyors városiasodás és a klímaváltozás okozta problémákat, vagy inkább azok elmélyülésére számíthatunk.
Az előrejelzés szerint, bár Amerika el fogja veszíteni gazdasági fölényét, mégis megmarad a világ vezető hatalmának. Így mindenképpen központi jelentőséggel bír majd, hogy az USA miként reagál az új viszonyok kialakulására. Meg kell tanulnia hatalmát finomabban, más országokkal összhangban gyakorolni. A nemzetközi jelentőségű döntéshozatalban szorosabb együttműködésre kell törekednie más hatalmakkal. Nye szerint az Obama-adminisztráció már most ebbe az irányba mozdult el. Hillary Clinton külügyminiszter kormánya külpolitikáját jellemezve a hatalom „intelligens" alkalmazásáról és a „többpólusú" világ helyett egy „többpartnerségű" rendszerről beszélt.
Mindeközben a geopolitika valamennyi szereplőjének érdeke, hogy Amerika megőrizze vezető szerepét, mert az USA hatalmának hirtelen összeomlását vagy lassú szűkülését globális anarchia követné. A jelentés készítői 20 ország értelmiségi és vezető beosztású hivatalnokaival konzultáltak az elemzés elkészítése során. A beszélgetések alapján azt a következtetést vonták le, hogy a feltörekvő hatalmak nem kívánják megbolygatni a világ jelenlegi rendjét. Ugyan viszonyuk az Egyesült Államokkal néha visszás, de a jelenlegi világrend alapvetően javukra szolgál, ezért elfogadják az USA dominanciáját.
Joseph S. Nye a Harvard Egyetem professzora, a világ egyik legismertebb tudósa a nemzetközi kapcsolatok terén. Carter elnöksége idején a külügy-, a Clinton-kormányzat alatt a védelmi minisztérium államtitkár-helyetteseként dolgozott.