A gyenge forint hajtja a tejexportot

Tejszűke
Szirmai S. Péter
2013-01-18 07:00
A kereskedelmi láncok idegesen figyelik az euro-forint kurzust, mert ha jóval 270 forint felett mérik az eurót, a gazdaságok még a korábban szerződött mennyiségek rovására sem nekik, hanem a jobban fizető olaszországi, romániai cégeknek adják el a tejet.
Tejszűke

A gyenge forint miatt úgy felpörgött a tejexport, hogy, ha tejhiány nincs is, de egyes magyar termékek eltűnésére számíthatnak a vásárlók, írja a figyelő hetei számában. A kereskedelmi láncok is idegesen figyelik az euro-forint kurzust, mert ha jóval 270 forint felett mérik az eurót, a gazdaságok még a korábban szerződött mennyiségek rovására sem nekik, hanem a jobban fizető olaszországi, romániai cégeknek adják el a tejet. De, ha 270 alá zuhan az árfolyam, azonnal változik a piac is. Leállítva a kivitelt, a hazai termelők - felhangosítva a "Magyarországra magyar termék kell" retorikát - ha kell az áruházak elé vonulva, a belföldi partnereknek igyekeznek eladni a tejet.


Tejhiány, már az import miatt sem lesz, Krajcsovicz András, a kondorosi Fríz-Tej Zrt. vezérigazgatója, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége Szarvasmarha-választmányának elnök szerint sem, de a megugrott export mellett, a gyászos takarmányhelyzettel magyarázza, hogy a kelleténél kevesebb a hazai kínálat a piacon. A tej előállítás önköltsége nőtt, miközben az állatonkénti hozam csökkent.
Nem csak hazai betegség. A többi uniós gazdát is sújtó takarmányár-mizéria demonstrációsorozatot váltott ki az ősszel EU-szerte is, mert az átvételi árak nem adtak fedezetet a megugrott költségekre.




Az a hazai termelő, aki azonban hosszabb távra szerződik valamelyik olasz, vagy akár román feldolgozóval, literenként jelenleg 0,33 eurós árat is kiharcolhat a nyers tejért. A lapzártánk kori 294 forintos, de akár átlagosan 290 forintot meghaladó euro-árfolyammal tervezve, így legalább 96-97 forintos telephelyi átadási árral számolhat. Amennyiben - például az új jegybankelnök kinevezése, vagy az IMF-tárgyalások körüli fejlemények - tovább gyengítenék a forintot, és az euro árfolyam esetleg felülmúlja a 300 forintos szintet, az állategészségügyi és egyéb támogatásokkal együtt, már literenként csaknem 110 forintos bevételt is elérhet egy átlagos színvonalú termelő, és ez komoly nyereséget ígér.

A gyenge forint miatt csábító külpiac, szakértők szerint, akár 100 millió literrel, éves szinten 300 millió literre is növelheti a meglódult tejkivitelt. Drasztikusan csökkenti az immár nemzetközi árháború a tej-termékpályán a hasznot, és a kiskereskedelem, a feldolgozó szektor kapacitásfeleslege miatt itthon alacsony a hatékonyság, ami veszteséget termel. Gerbrant Redmer de Boer, a Sole-Mizo Zrt. holland vezérigazgatója, a vele készített interjúban úgy véli, mindkét szektorban konszolidációra lenne szükség, de ez hosszú idő. A cég ezért szintén az export növelésével kompenzálja a gyengébb hazai lehetőségeket.