Magyarország a megszorítások éltanulója
2013-01-17 07:18
A neves szociológus, Szelényi Iván a válság leküzdésében eredményesebbnek látja az Egyesült Államok keresletösztönző megközelítését az EU megszorító gazdaságpolitikájánál, amelyben épp Magyarország jár az élen.
A fejlett világban a válságkezelés két fő irányt követ. Az Egyesült Államok stratégiája inkább a Keynes nevével fémjelzett keresletserkentő iskolához áll közel, míg az Európai Unió a kínálati oldal közgazdászának tartott Hayek megszorító koncepciójához húz. Korai lenne még győztest hirdetni, de Szelényi Iván szerint egyelőre a tengerentúlon Obama által alkalmazott gazdaságpolitika tűnik sikeresebbnek. A Figyelőnek nyilatkozó szociológus professzor úgy látja, Európában a krízis leküzdésében a főszerep Németországra hárul, amely még ebben a pillanatban is nyertese a válságnak.
A magyarországi helyzetről szólva, Szelényi felidézi, hogy az általa jó közgazdásznak tartott Matolcsy György ellenzékben jogosan kritizálta a megszorításokat, s gazdaságserkentő, munkahelyteremtő intézkedéseket ígért. Ám a kormányra kerülés után, ha volt is ilyenekre kísérlet, az gellert kapott. A magyar gazdaságpolitika a rendszerváltást követő legszigorúbb megszorító intézkedéseket hozta, s e tekintetben az EU éltanulójává vált. Ezzel a kormány a monetáris helyzetet stabilizálta, a forint árfolyamát lényegesen korrigálta, de a gazdaságot újabb recesszióba szorította. Amint azt interjújában a szociológus megállapítja, a „szabadságharcos" gazdaságpolitika szabadságfokai minimálisak, ugyanakkor a „szabadságharcos" retorika súlyos nemzetközi károkat okoz.
A Szelényi Ivánnal készült interjút a Figyelő 2013/3-as számában olvashatja.