Az IMF-hitellel kapcsolatos bejelentés megmutatta, hogy a magyar politikai gazdasági vezetés nagyon ki van éhezve a jó hírekre, és tudja azt is, fel kellene valamit mutatnia még a kampány kezdetét megelőzően. „Két héttel korábban fizetünk a Nemzetközi Valutaalapnak" - Ez máshol egy mínuszos hír, esetleg kiadnak egy közleményt osztályvezetői aláírással. Nálunk Matolcsy nemzetgazdasági miniszter érezte kötelességének, hogy személyesen jelentse be az előtörlesztést.
Pedig ennek semmi jelentősége nincs, a piacra gyakorolt hatása egyenesen nulla. Noha a nemzetközi gazdasági légkör pozitív, ma mégis bedőlt a forint. Napközben az euró jegyzése 298.6-ig is emelkedett, hamarosan verjük a 300-as lécet. Mindennek az oka a reggel a KSH által publikált kiskereskedelmi statisztika volt.
A kiskereskedelmi forgalom tovább tudott esni, méghozzá 4.1 százalékkal, s ez a hír a világ tőkepiacaira Magyarország gazdaságáról ostorcsapással ért fel. Kisebb kereskedelmi forgalom, szegényedő lakosság, kevesebb céges bevétel csökkenő foglalkoztatás, költségvetési szempontból kevesebb adóbevétel és a végén újabb megszorítás. A jegybanki unortodoxia pedig egyenesen újabb kamatcsökkentést vetít előre, követve az eddigi tendenciát. Remélve azt, hogy az alacsonyabb hitelköltség beindítja a gazdaságot.
Megjegyezendő, hogy a KSH statisztika által kimutatott kiskereskedelmi forgalom a nagyarányú kivándorlás miatt is csökkent. Főleg azért, mert nem a keveset fogyasztó nyugdíjas réteg hagyja el az országot, hanem a kereső képes produktív réteg, akiket - főleg a képzetteket - tárt kapukkal várnak külföldön. Például a német gazdaság, mely ismét repeszt.
A magyar oldalazással szemben a DAX a magyar tőzsde zárásakor 1.28 százalékos emelkedéssel dicsekedhetett. A hegymenetet az ipari cégek vezették, jelentősen emelkedett a Bayer Ag, 4.97 százalékal a Henkel AG &Co KGaA, 2.54 százalékal és a BASF SE mely 2.32 százalékos pluszt tudhat maga mögött.
Ahogy a forint gyengült, úgy kerülték a külföldi befektetők a magyar börzét. A BUX 0.59 százalékos növekedéssel és az utolsó percekben egy felhúzással zárta a pénteki kereskedést. AZ OTP 4590 forintra drágult a MOL pedig 0.26 százalék növekményt tudhat zárásra. Emelkedett még a Richter és a Mtelekom papírja is. A távközlési cég papírját az esetleges Brüsszeli döntés mozgatta mely a rá kivetett szektor adót közösségi jogba ütközőnek minősítheti.