Ismét kamatot vágott a jegybank

2013-01-29 14:05
frissítve: 2013-01-29 14:51
Újabb 25 bázisponttal 5,50 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi ülésén a monetáris tanács.
Londoni elemzők hétfőn még a kamattartást jósolták.

A CIB Bank elemzése is azt jósolta, nem csökkenti tovább az Monetáris Tanács a jegybanki alapkamatot, és csak év végére jósolták az 5,25 százalékos jegybanki mutatót.

Az alapkamat a tavaly augusztusi 7,0 százalékról, hat egymást követő alkalommal, 0,25 százalékpontos csökkentés után süllyedt 5,50 százalékra. Korábban 2010 november 30-tól állt 5,50 százalékon az alapkamat, ennél alacsonyabban 2010 április-november között, amikor 5,25 százalék volt.



A tanácsnak valószínűleg ez volt az utolsó ülése, mielőtt a miniszterelnök megnevezné jelöltjét a jegybank következő elnökének tisztére, Simor András megbízatása ugyanis március 3-án lejár.

Úgy tűnik, a 300-as eurószintnél jóval magasabb árfolyam kell ahhoz, hogy megtorpanjon a monetáris tanács kamatcsökkentő politikája - mondta a Figyelő Onlinenak Réczey Zoltán a Buda-Cash senior elemzője. Szerinte a csökkentés mellett szavazók nem csak a forintárfolyamot figyelik, hanem az egyéb kockázati tényezőket is. Magyarország pedig kifejezetten jól teljesített az elmúlt hónapokban a hozamszintek, valamint a CDS-felár tekintetében is.

Réczey Zoltán tehát úgy véli, makrogazdasági oldalról nézve mindenképpen indokolt a csökkentés, ám - mint mondta - jelentős kockázat is jár a több hónapja követett tendenciával. A régiós országokból, így Magyarországról is recesszióról szóló hírek látnak napvilágot, az infláció az egyedi intézkedések miatt nem alakul annyira jól, mint a főszám mutatja, ráadásul az amerikai adósság kérdése még nem rendeződött.

A Buda-Cash senior elemzője szerint idén a kamat még akár 5 százalék alá is csúszhat.

A forint tartja magát

Nem mozdult meg a forint árfolyama a monetáris tanács kamatdöntésének bejelentését követően. Az eurót kedden 14 óra után néhány perccel 297,41 forinton jegyezték, gyakorlatilag a reggeli árfolyammal azonos szinten. Nem változott a forint kurzusa a többi vezető valutával szemben sem. Elemzők szerint a pénzpiacok már korábban beárazták a 25 bázispontos kamatcsökkentést, részben ezt tükrözte a forint gyengülése az utóbbi hetekben.

A szűk többség szavazott a kamatmérséklésre

A monetáris tanács előtt az 5,75 százalékos alapkamat tartására és 0,25 százalékpontos csökkentésére vonatkozó javaslat volt, és a szűk többség a kamatcsökkentésre szavazott, így az alapkamat 5,5 százalékra mérséklődött - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke .

A szűk többségre tett utalás azt jelentheti, hogy a tanács ismét 4:3 arányban, a külső tagok szavazatával döntött a kamatcsökkentésről, akárcsak az elmúlt öt alkalommal.


MTI