Pár év és vége a kapcsolgatásnak, felesleges lesz a távirányító. Az okos, netre kötött tévéket egészen más módon használjuk, a megszakított műsort például az ágyban vagy munkába menet nézhetjük tovább netre kötött okosmobilon vagy táblagépen.
Néhány év múlva este leülünk a tévé elé és csak annyit mondunk magunk elé: „ajánlj valami félelmetest ma estére". Hangunkat a készülék pontosan megérti, akár az Apple Siri asszisztense, majd egy szofisztikált szoftveres keresőrendszert aktiválva, a számítási felhőben lefuttatva, a tévé 10-12 releváns horrorfilmet kínál fel.
A víziót nem mi találtuk ki, hanem egy hatalmas, hálózati megoldásszállító cég, a Cisco múlt heti bejelentésén hangzott el Guillaume de Saint Marc szájából, aki a globális nagyvállalat egyik videotechnológiáért felelős vezetője.
Ha korábban vámpíros sorozatokat néztünk, akkor a gép tudja melyiket szerettük közülük, azt hányadik epizódig követtük, illetve akik nagyon hasonló dolgokat kedveltek, mint mi, őnekik mi jött be, mit értékeltek ötcsillagosra. Akár egy okos Google keresésnél, vagy inkább egy webáruház (Amazon.com és társai) könyv, film vagy zeneajánló rendszerénél. Magyarán a jelenlegi, végigkapcsolgatom a csatornákat és leragadok végül valaminél, ami érdekes, de adott esetben harmadszor nézek meg egy ismert filmet, mert nincs más. No ennek lassan vége szakad.
Milyen is lesz pontosan a közelebbi és a távolabbi jövő televíziója? Hogyan és mit nézünk majd rajta? Mi történik az iparágat eltartó, sőt alapjaiban mozgató hirdetési piaccal?
Biztosat senki sem tud, de jópár ismert (és kevéssé ismert) tévés-technológiai és műsorszórási újdonság okán a követező fél-egy évtized nagyjából belátható, már ha nem történik addig valami eget rengető világújdonság, mint anno az internet, vagy a mobiltelefon megjelenése volt. A fő újdonság ugyanis itt van: a televízió, az internet és az okos szoftverek házassága.
A témáról bővebben a Figyelő hetilap 2013/5-dik számában, az INFOTECH rovatban olvashat.