Megállapítható a beteg gyógyszerlebontó képessége

ÉLETMENTŐ CYPTEST
Dr. Monostory Katalin
2013-02-04 11:00
A szervezet gyógyszerlebontó képessége alapján meghatározható, mely készítmény hatékony vagy káros a betegnek, és csökkenthető az egészségkárosító mellékhatások kockázata.

CYPtestTM. A beteg vérmintájából végzik a vizsgálatot

Az MTA Természettudományi Kutatóközpont és a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinika munkatársai dolgozták ki azt az új technológiát, amellyel meghatározható az egyes betegek gyógyszerlebontó képessége. Az eljárás a szervátültetés utáni gyógyszeres terápia során életmentő lehet, de hatékonyabbá teheti más megbetegedések gyógyszeres kezelését is. A fejlesztést és a piaci bevezetést egy magyar kisvállalkozás, a Toxi-Coop Zrt. vállalta, amely GLP laboratóriumaival biztosítja a korszerű infrastrukturális hátteret. A kutatásokat az Európai Unió is támogatta, jelenleg is hozzájárul a technológiai innovációjának fejlesztéséhez  (GOP-1.3.1-11/B-2011-0042).

A gyógyszerek átalakításáért és lebontásáért zömében a citokróm P450 enzimek (CYP) felelősek. A CYP enzimeket kódoló génekben számos genetikai hiba ismert, melyek megváltoztathatják az enzimműködést. A CYPtestTM módszer magában foglalja a CYP génhibák meghatározását, és képes megállapítani a CYP enzimek aktuális szintjét, azaz az egyén gyógyszerlebontó képességét. A diagnosztikai eljárás szabadalmi oltalmi bejegyzés alatt áll. A gyógyszeres kezelésben részesülő betegek életkilátásait javíthatja a gyógyszer-metabolizáló képesség hiányának vagy csökkent működésének időbeni felismerése és a személyre szabott terápia.

Krónikus megbetegedések (pszichiátriai, neurológiai kórképek, szív- és érrendszeri, gasztroenterológiai és fertőzéses betegségek), különleges betegcsoportok (terhes kismamák, gyerekek, sportolók) kezelése vagy komolyabb műtéti beavatkozást (szervátültetés) követő gyógyszeres terápia beállítása során van nagy jelentőségük a CYPtestTM vizsgálatoknak. Ez alapján következtethetünk az esetleges gyenge metabolizálóképességre, és javaslatot tehetünk a gyógyszeres terápia módosítására. A gyógyszerlebontó képesség alapján behatárolható azon patikaszerek köre, amelyek hatékonysága megkérdőjelezhető, és csökkenthető az egészségkárosító mellékhatások kockázata.

Az új technológia alkalmazása során az egyik legkritikusabb eset egy 11 éves, veleszületett májfibrózisban szenvedő kislányé volt. A májátültetés utáni időszak eseménymentes volt, de 20 nappal az operáció után a májparaméterek romlani kezdtek. A májbiopszia után végzett szövettani vizsgálat a májszövet pusztulását és zsíros degenerációját jelezte, s gyógyszermérgezést valószínűsített. A CYPtestTM vizsgálat kimutatta, hogy a beültetett máj CYP2C9 enzim működése gyenge. A gyógyszeres terápiát ez alapján módosították, és a kislány öt nappal később elhagyhatta a klinikát.

Egy másfél hónapos újszülöttnél az epileptikus tünetek miatt egyfajta gyógyszeres kezelést alkalmaztak, ám két héttel később vészes vérszegénységet, a véralvadáshoz szükséges vérlemezkék számának csökkenését észlelték. A kezelőorvos gyógyszermellékhatás gyanúja miatt kérte a vizsgálatot. Kiderült, hogy genetikai hiba miatt a beteg szervezetében nem termelődött a gyógyszer lebontásáért és hatástalanításáért felelős, működőképes enzim. Alternatív gyógyszerezéssel jelenleg tünetmentes a kis beteg.


Dr. Monostory Katalin

A szerző az MTA Természettudományi Kutatóközpont Metabolikus Gyógyszerkölcsönhatások Laboratóriumának vezetője, CYPtestTM-kutatási szakértő