Kötszerügyek - Sokba kerülhet az olcsóság

KÖTSZERÜGYEK
Hanga Péter
2013-01-31 07:04
Több mint 130 ezer beteg szenved hazánkban valamilyen nehezen gyógyuló sebtől. A páciensek korrekt ellátása fontos, mert ezzel a sokkal drágább kórházi beavatkozásokat, akár a végtag-amputációt el lehet kerülni.


A sebek helyi kezelése nem elegendő a gyógyításhoz, hiszen azok többsége valamilyen alapbetegség (vénás elégtelenség, cukorbetegség stb.) következményeként jelenik meg. Ám manapság sebet kezelni komplex és rendkívül sok adminisztrációval járó feladat, a nehezen gyógyulók ellátása sok hetet, hónapot vehet igénybe. A kötszerek társadalombiztosítási támogatására szánt összeg korlátozása miatt bevezetett rendelet alapján 2012. január 1-jétől majdnem minden páciens kezelését ellenjegyzés céljából meg kell küldeni a biztosító ellenőrző főorvosának, ez évente közel 100 ezer beadvány. Az eljárás hasonló a nagy értékű gyógyászati segédeszközök (gyse) – mopedek és motorkerékpárok – rendeléséhez.

Kötszereket gyse-üzletek és patikák szolgálhatnak ki, illetve a beteg kérésére a kereskedő, a gyógyszerekhez hasonlóan, házhoz is viheti azokat. Ez a lehetőség rendkívül fontos, hiszen ezek a páciensek betegségükből adódóan nehezen mozognak, többségüknek a lábán nedvedző fekély található.

A korszerű, nedves sebkezelő kötszerek költséghatékonyak, a kezelésükkel kapcsolatos direkt és indirekt költségek összege kisebb, mint a hagyományos, úgynevezett gézalapú kötszereké. A nem gyógyuló sebek, a nemzetközi irányelveknek megfelelően, nagyrészt csak nedves sebkezelő kötszerekkel kezelhetők, a hagyományos kötszerek gyakran további sebek kialakulását okozhatják.



A nedves sebkezelő kötszerek ára a többi gyógyászati segédeszközhöz hasonlóan 2005 óta nem változott. Pedig azóta a kumulált infláció 142,9, a forint/euró árfolyamváltozás pedig 116 százalék. A kötszerek és más anyagigényes gyógyászati segédeszközök (inkontinenciaeszközök, sztómaterápiás termékek) alapanyaga növényi, állati eredetű és kőolajszármazék, ezek világpiaci ára is folyamatosan emelkedik. Ebből adódik egyrészt, hogy a gyártók és importőrök egyre kisebb árrést tudnak biztosítani a gyse-üzleteknek, amelyek ezért sorra működésképtelenné válnak. Sőt vannak már olyan tb-támogatással rendelhető kötszerek, amelyek importbeszerzési ára magasabb, mint az OEP által évek óta befagyasztott kiskereskedelmi ár.

Egy másik, a médiában a közelmúltban megjelent cikkel ellentétben sajnos nem következett be robbanásszerű technológiaváltás a tb-támogatott kötszerek között Magyarországon, a támogatási rendszer 1999 óta közel változatlan. Számos, evidenciákkal bizonyítottan költséghatékony sebkezelési terápiát biztosító eljárás és kötszer nem illeszthető be a jelenlegi rendszerbe, mert az OEP és az illetékes minisztérium a forgalomba hozók több próbálkozása ellenére sem nyitott meg új támogatott csoportokat számukra. Pedig az Európai Sebkezelő Társaság (EWMA) és az Európai Nyomási Fekély Tanácsadó Panel (EPUAP) által kiadott irányelvekben (2002–08 között 8 irányelv jelent meg a nehezen gyógyuló sebek kezelésével kapcsolatban), valamint az ezt adaptáló hazai konszenzusokban ajánlások vannak az új technológiájú kötszerek csoportosítására.



A szerző az Orvostechnikai Szövetség kötszerszekciójának elnöke