James Bond, te drága!

ÖTVEN ÉVE A LEGISMERTEBB BRIT FÉRFI
Szűts Zoltán
2013-02-04 08:43
Milyen társadalmi és kulturális értékeketképvisel, s mennyibe kerülne ma a brit költségvetésnek egy 007-es ügynök?


Nehezen elképzelhető, hogy csak azért szárnyalnak majd a munkagépeket gyártó amerikai Caterpillar cég eladásai, mert a Skyfallban James Bond egy kotrógépüket kezeli, rendkívül sikeresen. De ki tudja, lehet, hogy az építőipari cégvezetők a törökországi jelenetben száguldó vonaton pusztító, 350 bar nyomás kifejtésére képes 320D L modellre vágynak majd? A Sony Xperia T okostelefon vagy a Vaio notebookok karácsonykor azért is keresettek voltak, mert ezeket használja manapság a 007-es. Pedig a japán gyártó készülékei semmivel sem tudnak többet mások modelljeinél.

Többen isznak majd Heinekent is, ahogy azt a filmben látták, üvegből. Már csak az életstílus is, de leginkább a burkolatlan termékelhelyezés miatt. A felső középosztálybeli brit hős, aki egy helyen remek stílusérzékét bizonyítva megjegyzi, hogy már csak az alapján sem bízhatunk valakiben, ha teljes windsor csomót köt a nyakkendőjére, most 220 forintos (ne feledkezzünk meg a 25 forintos göngyölegről) sört iszik üvegből.



Nem új jelenségről van szó, hiszen a luxus mellett a tömegtermékek szerződéses szerepeltetése is az ötven éven keresztül mérnöki és művészi pontossággal felépített karakter része. A sorozatban feltűnt már luxus Aston Martin DB5 és DBS V12, de tömeggyártott Renault 11-es is, exkluzív Rolex és digitális kijelzős Seico kvarcóra, 220 ezer forintos S. T. Dupont mandzsettagomb és 3000 forintos Parker Jotter golyóstoll. A Skyfallban már a gyártás költségeinek harmadát fedezték a szponzorok és keresztpromóciók úgy, hogy az nem ment a történetmondás kárára.

A brit felső középosztály ikonikus ügynök figurája egyszerre vakon hűséges Nagy-Britanniához és bánik rendkívül nagyvonalúan adófizetőinek pénzével. De valójában milyen társadalmi és kulturális értékeket képvisel, és mennyibe kerülne ma a brit költségvetésnek egy 007-es ügynök?





A ruha teszi az embert
Bond életstílusának kétségkívül legfeltűnőbb megnyilvánulása, márkajegye az öltözködés. Ezen a területen nem köt kompromisszumot. Ahhoz, hogy megjelenhessen a nyilvánosság előtt, sokat ad a látszatra, és luxusbrandek termékei közül merít, tételesen: Tom Ford öltönyök (500 ezer forint) és ingek (60 ezer forint), ezekből egy tucat, hiszen munka közben gyorsan elhasználódnak. Crockett  & Jones Islay cipők (140 ezer forint), Tom Ford Marko TF144 napszemüveg (100 ezer forint), Omega Seamaster Aqua Terra Chronometer óra (1 millió forint).
Az ügynök a vidéki jelenetben is, miközben képzett zsoldosok hada készül megölni, a kényelem helyett az eleganciát választja, amikor Crockett & Jones Islay puha borjúbőr öltönybakancsot (140 ezer forint), és Barbour X To Ki To Beacon Heritage kabátot húz (140 ezer forint). A Bond-filmekben a termékelhelyezés dokumentálására egyébként a http://www.jamesbondlifestyle.com/ oldal szakosodott, mely csak az egy pillanatra feltűnő ruhadarabokat, technikai eszközöket és kiegészítőket is igyekszik azonosítani.

Angol iskola
Hogy sikeresen végezhesse munkáját, Bondnak a legkülönbözőbb elméleti és gyakorlati ismeretekkel kell rendelkeznie. Ezen képességek egy részét OKJ-s tanfolyamok keretében is elsajátíthatja, de van olyan tudás, melyet csak egyetemen szerezhet meg. Bond tehát a most divatos life long learning híve. Folyamatosan tanul és frissíti ismereteit, hiszen a teljesség igénye nélkül ért az elektronikához, megfigyeléshez, hackeléshez, kémiához, küzdősportokhoz, vallatáshoz, tárgyaláshoz, fegyverekhez; kiválóan vezet autót, buszt, tankot, vadászrepülőt, emellett több, köztük kisebb nyelvet is beszél. A Mashable.com eljátszott a fenti gondolattal, és összeadva a képzések költségét, a végösszeg 1,2 milliárd forint lett. Ha például kihagynánk a pilótaképzést, akkor már csak a fenti summa töredékébe kerülne a 007-es a brit költségvetésnek.

Bond életre szóló tanulás programjának biztos alapja a megfelelő tudást és rangot adó elit intézményekben történő általános és középiskolai oktatás. Ezeket szerénységből a britek csak public schoolnak nevezik. Az elit magániskolákba csupán az iskoláskorúak 0,7 százaléka jár, ahol az éves tandíj 350 ezer és 3,5 millió forint között mozog, attól függően, hogy az intézmény vidéken vagy Londonban van. Ehhez képest az egyetemi képzés nem is olyan költséges, ugyanis a most elfogadott és sokat vitatott brit felsőoktatási törvény, mely drasztikusan emelte az egyetemi tandíjat, a költségtérítésként maximálisan elkérhető összeget 3 millió forintban limitálja.

Mivel Bond származására is fény derül a Skyfallban, fontos kiemelni, hogy csak a II. világháború utáni társadalmi átrendeződéssel szűnt meg a 300 éves hagyomány, mely szerint a Brit Birodalom vezető beosztású tisztségviselői a pozíció átörökítése és az úriemberré válás érdekében fiaikat kivétel nélkül bentlakásos iskolákba küldték, és azok a képzés ideje alatt legsűrűbben évente utaztak haza.


Miből lesz az úriember?
Minden látszat és igyekezet ellenére az angol társadalmi osztályok tagjait továbbra is olyan tényezők különböztetik meg, mint a származás, iskolai végzettség, foglalkozás, lakáskörülmények, viselkedés, öltözködés, beszéd és életstílus. Az utóbbi négy pedig kifejezetten Bond névjegye.
Bond társalgási stílusa társadalmi osztályának megfelelően kifogástalan, nyelvezete kifinomult, sohasem vulgáris, de nem mellőzi az elegáns humort sem. Ha a vodka-martini nem kérésének megfelelően készül, nem szól. Ismeri a szabályokat, melyek státusát meghatározzák, hogyha társakkal utazik az autóban, akkor ő ülne elöl a másik pár hölgy tagjával, és ha lennének gyerekei, akkor semmiképpen sem költene többet 20 ezer forintnál a karácsonyi ajándékaikra. Minden körülmények között udvarias, nem beszél túl sokat magáról, társalgásban kerüli a politikát, figyelemmel fordul a hölgyek felé, verekedésben nem hátrál meg, és még ellenfeleit is urazza.


A múzeumokat csupán találkahelyként használja, operába pedig csak akkor megy, amikor követni kell ellenfeleit. Az utóbbi azért is érdekes, mivel Pierre Bourdieu francia szociológus kiemeli, hogy az ételekre, az öltözködésre, a testápolásra, a zenére vonatkozó preferenciák terében tapasztalt megoszlások osztályspecifikus életstílusokhoz rendelhetők hozzá. A művészetek és a kulturális tőke területén így Bond komoly hiányossággal küzd. Ez egyébként az a szegmens, mely a termékelhelyezés látókörén kívül marad. Nehéz tehát egyértelműen eldönteni, hogy a társadalmi elit, a highbrow vagy a középosztály middlebrow soraiba tartozik. Lehet, hogy a termék határozza meg a karaktert?

Rázva, nem keverve
A fél évszádos története során Bond lőtt, vívott, megszokásból és kötelességtudatból vadászott rókára és emberre, de leginkább dohányzott és ivott. A sorozat második, Oroszországból szeretettel című részében például a Londontól Isztambulig tartó négyórás repülőúton megivott két Americano koktélt (Campari, édes vermut és szóda), két pohárka ouzót, két száraz vodka-martinit (rázva, nem keverve!) és fél palack Calvet claret bordói vörösbort. Az utóbbi időben viszonylag drága Bollinger pezsgőt és minden hipermaketben kapható Heineken sört iszik.


Fegyverek
A fegyverek reklámozása mindig is szemérmesen elhallgatott része volt a sorozatról való beszédnek. Cinikusan azt is mondhatjuk, hogy a Walther PPK megbízhatóságát világszerte a Bond-filmek igazolták. Bár az eBayről nehéz lenne rendelni egyet, a fegyverrajongóknak mégsem kell búslakodniuk, aki például a Skyfallban remek szolgálatot tevő Anderson Wheeler 500 Nitro Express kétcsövű vadászpuskára vágyik, az 5,4 millió forintért rendelhet magának egyet díszdobozban a gyártótól.

Járulékos költségek
Bond a felsoroltak mellett jelentős összegeket költ ötcsillagos szállodákra, limitált szériájú bőröndökre is. A már idézett Mashable.com emellett csupán a játék kedvéért külön tételként szerepelteti a jogi költségeket, illetve a megrongálódott épületekben és járművekben keletkezett kárt (az utóbbi kettő csillagászati összegű), valamint az ügynök kiemelt bérezését, így a persze fiktív summa 700 millió forintra rúg.