Bill Gates ebben látja a fejlődés motorját

Polgár Mátyás
2013-02-04 13:01
Az eszközök és módszerek allokációja a stratégiai elem ahhoz, hogy a napjainkban tapasztalt haladás tartós és általános legyen - írja Bill Gates a WSJ-ban.
Bill Gates véleménye szerint az ipari forradalom legismertebb jelképe, a gőzgép kiváló példaként szolgál arra, hogyan tehetjük jobbá a világot a XXI. században. A gőzgép önmagában nem lett volna elég, hiszen az első példányok elég kezdetlegesek voltak. A pontos mérőeszközök megjelenése, és ezek használata azonban lehetővé tette a tervezők számára, hogy pontos visszajelzéseket kapjanak, és tökéletesíthessék a gépeket. Gates-t is lenyűgözte, hogy mennyire fontos tud lenni a mérés az emberi állapotok javítása érdekében. Szinte hihetetlen haladást tudunk elérni, ha tiszta célokat tudunk megfogalmazni, és találunk olyan mércét, ami e felé hajtja a fejlődést.

Egy újítás - legyen az egy új vakcina, vagy vetőmag - nem ér semmit, ha nem jut el azokhoz, akiknek szükségük van rá. Bill Gates hangsúlyozta, hogy az egyik legfontosabb feladat a mérések/visszajelzések területén való innováció, hogy megállapíthassák, hogyan juttassák el az eszközöket és szolgáltatásokat oda, ahol szükség van rájuk - legyenek ezek klinikák, farmok, vagy tantermek.

Rengeteg példát talált arra (Etiópia vidéki területeitől kezdve a coloradoi iskolatermekig), hogy megfelelő mérésekkel mekkora változásokat lehet elérni. Saját alapítványa támogat minden ilyen törekvést, de kiemelte, hogy ennél többre van szükség. A válság hatására a kormányok és az alapítványok forrásai is szűkösebbek, mint eddig, ezért fontos szempontként kell kezelniük a hatékonyságot.

A mérési adatok használata a globális változások elősegítésében talán nem is érhető tetten jobban másutt, mint az ENSZ által 2000-ben aláírt Millenniumi Fejlődési Célokban. 189 ország támogatásával 2015-öt tűzték ki céldátumként, hogy addigra megadott százalékos értékben javítsanak bizonyos kritikus mutatókon (egészségügy, oktatás, alapjövedelem).

Ezen célok egyikében talán Etiópia a legszebb példa, ahol a 2004-ben elindított közösségi egészségügyi programnak köszönhetően a gyermekhalandóság több mint 60 százalékkal csökkent. Ezt is a precíz mérési és visszajelzési rendszer tette lehetővé. A központok nyomonkövették, hogy kiket kezeltek, hol, hány háztartás van a körzetükben, és hogy a kormányzatnak hol szükséges beavatkoznia. Ez a rendszer nem csak gyorsabb reakciót tesz lehetővé egy esetleges malária-, vagy kanyarójárvány esetén, de olyan adatokat is szolgáltat, amik korábban nem álltak rendelkezésre. Míg korábban Etiópia vidéki területeiről nem voltak pontos születési és halálozási adatok, addig mára ezeket nagyon precízen nyomon tudják követni. Etiópiában 1990-ben még a gyermekek 20 százaléka nem élte meg még az 5 éves kort, és bevett szokás volt, hogy a gyermeket hetekig nem nevezik el, mert lehet, hogy nem marad életben. A változásoknak hála manapság ez a gyakorlat - lassan, de biztosan - kiveszni látszik.

A másik kiemelt terület a gyermekbénulás elleni küzdelem. 1988-ban több egészségügyi szervezet és kormány is összefogott a célért. Céltudatos politikával - és persze finanszírozással - nagyléptékű immunizációs lépések segítségével elérték, hogy 2000-re a vírus csaknek teljesen kihalt, és mostanra a világban a fertőzések száma az 1000-et sem éri el évente. Mára jóformán csak három országban van jelen - Nigériában, Pakisztánban, valamint Afganisztánban. Ezen területeken a legnehezebb azonban a feladat. Nigériában például sok település nem is volt feltüntetve a kézzel-rajzolt térképeken. Nagyfelbontású műholdas térképekkel, és GPS-szel felszerelve a betegellátás mostanra javulófélben van, és Gates reményei szerint 6 év múlva sikerül végleg a múltba száműzni a gyermekbénulást.

Végül az oktatás fejlesztését emelte ki. Alapítványa támogatott egy hároméves programot, hogy jobb visszajelzési rendszert építsen ki egy coloradoi gimnáziumban. A rendszer lényege, hogy folyamatos visszajelzést adjon a tanároknak a munkájukkal kapcsolatban, és tanácsokkal lássa el őket, hogy hogyan javíthatnának módszereiken. Ezen értékelések alapján a tanárok aztán éves fizetésemelésre és bónuszra is jogosultak. Ez nem csak az órák színvonalát növeli, de a diákok egyetemre kerülési esélyeit is. Gates reményei szerint ez egy igazságosabb iskolarendszert teremthet majd, ahol a diákok valós teljesítményadatok, és nem hírnév alapján választanak majd intézményt.

Bár értékelése szerint eddig is szép eredményeket értek el, rengeteg terület van még, ahol hatékonyabb mérésekkel nagy javulást lehetne elérni. Legyen ez a felsőoktatás hozzáadott értékének mérése - a jelenlegi input alapú rangsorokkal szemben, vagy egy-egy fejlődő ország állami beosztottjai hatékonyságának vizsgálata.

A legszegényebbek élete rohamosabban javult az elmúlt 15 évben, mint eddig valaha. Gates optimista a tekintetben, hogy a következő 15 évben még tovább javul ez az ütem. A leírt folyamat - világos célok megfogalmazása, egy megközelítés kiválasztása, eredmények mérése, és a mért eredmények használata, hogy folyamatosan finomítsanak a megközelítésen - segít abban, hogy eljuttassák az eszközöket és szolgáltatásokat azokhoz, akiknek hasznára válnak - legyenek akár tanulók az USA-ban, vagy anyák Afrikában. „A gőzgép nyomdokait követve, a mérésnek hála a haladást általánossá tudjuk tenni."

Bill Gates a Microsoft társalapítója, az igazgatótanács tagja, valamint a Gates & Melinda Alapítvány vezetőtársa.