Ezek a vállalatok számíthatnak adóellenőrzésre

2013-02-05 13:01
frissítve: 2013-02-05 13:18
Idén a szolgáltató szektorban a nagykereskedő cégek, a dísznövény, vetőmag, műtrágya kiskereskedelmi vállalkozások, a munkaerő piaci szolgáltatást nyújtók illetve a biztonsági, nyomozó tevékenységet végzők számíthatnak ellenőrzésre - derült ki a NAV sajtótájékoztatóján.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal idén is céljának tartja, hogy az adózói kört bővítse - hangsúlyozta Varga Árpád a NAV elnökhelyettese. Szélesebb adózói kör esetén bővül az adóalap, mindenkinek kevesebbet kellene fizetnie. Becslése szerint legalább 100 milliárd forintos nagyságrendű jövedelmek vannak kivonva az adó alól.
Jelenleg már komoly informatikai segítséggel mérik fel, hogy milyen körnél tartsanak vizsgálatokat. Tavaly 526 milliárdos adóhiányt állapítottak meg, amely az előző évi 406 milliárdhoz képes jelentős növekedés. Jelenleg mintegy 4000 adóellenőrrel dolgozik a NAV.

A legtöbb adóhiányt az áfához kapcsolódóan állapították meg. Tavaly már erőteljesen vizsgálták azon cégeket is, amely a világhálón hirdetik magukat és adót nem fizetnek termékeik értékesítése után
Idén is bejelentették milyen tevékenységet végzők ellenőrzésére koncentrál a NAV. Ezek a cukor, édesség nagykereskedelem, a hús nagykereskedelem, az elektronikus berendezések nagykereskedelme, az alkatrész nagykereskedelem. De ellenőrzésre számíthatnak a dísznövény, vetőmag, műtrágya kiskereskedelmet, munkaerő piaci szolgáltatást, biztonsági, nyomozói tevékenységet végzők is.. Az ipari ágazatban a hús gyártásban, műanyag, csomagolóeszköz, műanyag építőanyag gyártásban tevékenykedőket vizsgálják.

A NAV a következő évek adóellenőrzéseit előkészítő adatgyűjtést is folytat. Idén ennek főbb iránya a csomagküldő, internetes kereskedelem, a jogi számviteli, adószakértői tevékenység, a magánrendelőkben végzett járóbeteg ellátás, fogorvosi ellátás.

Biztosan számíthatnak például adóellenőrzésre azok a használt cikk bolti kiskereskedelmével, biztosítási ügynöki, brókeri tevékenységgel foglalkozó vállalatok, amelyek jövedelmezősége (eredmény/nettó árbevétel) alacsonyabb, mint az adott térségre, gazdálkodási formára tekintettel megállapított, jövedelmezőségi mutató 50 százaléka.