Ám addig is nagyot hibázik az, aki évről évre elfogadja az örökölt helyzetet, és nem néz körül a bankszámla-lehetőségek között. Ha ugyanis ismerjük pénzintézetünk díjszabásait és tudatosak vagyunk, egészen olcsó lehet a bankolás. Aki viszont nem eléggé tudatos sem a kiválasztásban, sem a használatban, az pillanatok alatt évi 20-40, de akár 60 ezer forintot is könnyen kiszórhat az ablakon. Mindehhez elsőként önmagunkat, a saját bankolási szokásainkat érdemes megismerni. Ha már tudjuk, hogy milyen ügyfélszegmensbe tartozik, és ott mennyivel úszhatná meg a bankügyek éves költségét. Mivel nincs mindenki számára legjobb univerzális bankszámla, használjuk ki, hogy most is több száz közül lehet választani, ezeket a hirdetmények átböngészésével nehézkesen, de internetes kalkulátorokkal pár perc alatt összevethetjük - tanácsolja Gergely Péter, a BankRáció.hu bankszámla-kalkulátorának szakértője.
Egyetemisták
Ízelítőül álljon itt egy gyűjtés, az egyetemistáknak szóló ajánlatok összevetése. Képzeletbeli hallgatónk 21 éves, 40 ezer forint érkezik havonta a számlájára, ebből 20 ezer forintot a bank saját ATM-jéből egy tételben felvesz. Otthonosan használja a netbankot; havonta négyszer vásárol bankkártyával, összesen 20 ezer forint összegben. SMS-értesítést kér a tranzakcióiról, elektronikus számlakivonatot kap, és bármilyen elektronikus bankkártya is megfelel neki, ami lehetőség szerint paypassos, vagyis érintés nélküli fizetés is lehetséges vele.
Habár ezeken a sokszor még csak az első bankkapcsolatait felépítő ügyfeleken elsőre nem keres sokat a hitelintézet, mert főleg szülői segítségből vagy ösztöndíjból, esetleg alkalmi munkából van jövedelmük, ők lesznek azok, akiknek később jó eséllyel az átlagnál jobban keresnek. Felmérések szerint minél magasabban képzett valaki, annál nagyobb mértékben használ bankszámlát, -kártyát, így ezek az ügyfelek lesznek az aktívan bankolók, akiknek már alap, hogy net-, mobilbankot vagy akár paypassos kártyát is használnak, sőt úgymond úttörők is lehetnek, rajtuk keresztül próbálják a kártyatársaságok is elterjeszteni, trendibbé, divatosabbá tenni a technológiát. A fiatalok nagy részének okostelefonja van, és számukra kevésbé fontos, hogy a pénzintézetnek hány fiókja van, mivel szinte csak elektronikusan vannak kapcsolatban a bankkal. A diákok (ha már elmúltak 18 évesek) bármilyen bankszámlát igényelhetnének, nincs semmilyen megkötés, de a hitelintézetek a fent leírtak miatt kifejezetten diákoknak, egyetemistáknak szóló számlákkal csábítják be az első bankszámlájukat megnyitó fiatalokat.
Az OTP itt nagyon előrelátó, hiszen brutális kedvezményeket nyújt, és toronymagasan megelőzi a konkurenciát a Junior Számla - Light OTP direkt csomaggal. Csak az SMS-ekért kell fizetni, tehát kvázi díjmentes a csomag, és így adják a MasterCard Online ISIC Junior bankkártyát is, amely nagyon különleges, mert ez egyben egy nemzetközi diákigazolványként is funkcionáló plasztik, amelyen a hallgató fényképe is rajta van. Havi egy OTP-s ATM-felvétel díjmentes, és a kártyához biztosítás is tartozik.
A Gránit Bank Diploma számlacsomagja is alig drágább az OTP-énél, és a bank havi négy ingyenes ATM-felvételt enged belföldön bármelyik bankautomatából. A K&H Trambulin Bankszámla is jó választás lehet, havi egy készpénzfelvét bármely belföldi automatánál ingyenes, amelyhez választhatunk Maestro énkártyát is, amelyre akár az arcképünket is felrakhatjuk. Figyelem, ha azonban egynél több készpénzfelvétel történik, akkor több ezer forinttal megdrágul ez a számla éves szinten, mert már saját banknál is 243 forint + 0,35 százalék ennek a díja.
A további részletes elemzés a Figyelő 6-dik számában.