A virtuális középosztály felemelkedése

Kulcsár Andrea
2013-02-08 10:08
Azáltal, hogy az olcsó technológia egyre szélesebb körben vált elérhetővé, létrejött egy úgynevezett „virtuális középosztály" Indiában, márpedig a történelem tanulsága szerint a középosztály felemelkedését gyakran követték forradalmak - figyelmeztet Thomas L. Friedman a The New York Timesban.
Indiában, Kínában és Egyiptomban annak ellenére, hogy rengeteg ember még mindig csak napi pár dollárt keres, rendelkezik mobiltelefonnal és számítógéppel, és ezáltal hozzájut olyan technikához és tanulási lehetőséghez, melyet régen csak a középosztálybeliek engedhettek meg maguknak. Ez az oka annak, hogy miközben Indiában jelenleg 300 millióan tartoznak a középosztályhoz, addig további 300 millióan a „virtuális középosztály" tagjai. Ez a társadalmi csoport még mindig nagyon szegény, de egyre inkább felismeri a megfelelő kormányzás szükségességét, és követeli emberi jogaik tiszteletben tartását.

Ez a változás nem csak a 900 millió indiai mobiltelefonnak, vagy a 400 millió kínai bloggerezőnek köszönhető. Az Egyesült Államokból is támogatják azokat az indai vállalkozókat, akik olcsó készülékeikkel hihetetlenül nagy erőt adnak a „virtuális középosztály" kezébe. Példának okáért 2-3 dollárért hozzájuthatnak szemüvegekhez, a nőket SMS-ben figyelmeztetik, hogy hogyan tudják elkerülni a nem várt terhességet, az indiai farmerek pedig olcsó kommunikációs csatornán keresztül tájékozódhatnak a legjobb földművelési praktikákról. Ezáltal egyre több indiai érezheti úgy, hogy egyre közelebb kerül a középosztály életminőségéhez.

Tavaly decemberben egy 23 éves indai nő megerőszakolása és meggyilkolása ébresztette rá a virtuális középosztály tagjait, hogy álljanak ki a jogaikért, a megfelelő közbiztonságért és a jobb kormányzásért. Ugyanis ez a 23 éves nő az új középosztályhoz tartozott, akinek az apja két műszakban dolgozott, hogy taníttatni tudja a lányát.

Nemcsak Indiában érződik a középosztály növekvő elégedetlensége. Kínai újságírók a történelemben először fejezték ki haragjukat a Twitteren és egyéb internetes oldalakon a kommunista párt cenzúrája ellen. Ezek az esetek mind-mind arra figyelmeztetik a vezetőket, hogy a felemelkedőben lévő középosztály már nemcsak technikai eszközökre és oktatásra, hanem állampolgári jogaik elismerésére és egy tisztességes kormányzás megteremtésére vágyik.

Thomas L. Friedman 1995-ben lett The New York Times külügyi rovatának vezetője, korábban a Fehér Ház főtudósítója volt. Libanonból és Izraelből is tudósított, háromszor jutalmazták Pulitzer-díjjal.