Új rendelet a rendelőknek

ÁTSZERVEZIK A BETEGBEUTALÁST
2013-02-15 13:05
Megelőzendő a káoszt, pár napos működés után felfüggesztette az új szakrendelői beutalási rendszert az ágazatért felelős államtitkár. Az uniós pénzekből megépített korszerű szakrendelők kihasználatlanul konganak, a várólisták viszont nem csökkennek.
Biztosan jót akart az országos tisztifőorvos a fővárosi és Pest megyei szakrendelések új, januárban kiadott beutalási rendjének szabályozásával, de az erőfeszítések rosszul sültek el. Paller Judit és munkatársai úgy hitték, hogy „egyértelmű, átlátható, átfedés- és hézagmentes, a beteg lakóhelyéhez legközelebb lévő járóbeteg-irányítási rendszert" dolgoztak ki. A mindennapok gyakorlata azonban pár nap alatt ennek az ellenkezőjét igazolta. Ágazati forrásokból származó információink szerint a sikertelenség nem írható egyértelműen a tisztiorvosok számlájára, mivel a szabályozás véglegesítésébe az ágazatot irányító Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) is beleszólt.

Mindenesetre a betegek és intézményvezetők panaszáradatát azonnal vette az Egészségügyért Felelős Államtitkárság, így Szócska Miklós államtitkár a határozat felülvizsgálatát és annak lezárásáig a felfüggesztését kérte a tisztiorvosi hivataltól. Addig pedig minden marad a régiben.

BOLYONG A PÁCIENS

A visszásságokra jó példa a gödöllői szakrendelő, ahol negyven éve végeznek pszichiátriai gondozást. Ám a január 21-én megjelent új beutalási rend szerint csak szakrendelésre jogosultak. Így ha a beteg gondozásra is szorul, márpedig e betegek többségénél ez a helyzet, úgy a budapesti Szent Rókus Kórházba kellene küldeniük. A fizioterápiájukat is szétszabdalták. A rendelet előírása szerint ugyanis csak gyógytornát és hidroterápiát végezhetnének, ám gyógymasszázsra már máshová kellene menni a betegeknek - fakadt ki Szabadfalvi András, az egészségügyi központ igazgatója a Gödöllői Szolgálat lapnak.

Az egyes nagy orvosi szakmák speciális alszakmáinak beutalási rendjét is helyenként szétszabdalták az új rendszerben. Például ha valakit beutal a háziorvos belgyógyászati szakrendelésre, és a rendelőben van diabetológiai, cukorbetegséggel foglalkozó rendelés is, ezt ott nem vehetné igénybe. „Az természetes, hogy ahol nincs meg a speciális ellátás feltétele, ha nincs szakorvos és megfelelő orvostechnika, onnan tovább kell küldeni a beteget. Arra viszont nehéz magyarázatot találni, hogy az egymással összefüggő betegségeket, a szakmai kompetenciák birtokában miért nem lehet egy helyen gyógyítani?" - kérdezi a szakrendelő főigazgatója.

További részleteket a Figyelő 7-dik számában olvashatnak.