Beperelik az államot a szolgáltatók

REZSICSÖKKENTÉS
2013-02-14 06:59
Uniós fórumok előtt támadják meg a cégek a kormány rezsicsökkentését célzó intézkedését - értesült a Figyelő. A beharangozott díjmérséklés után ősszel azt vizsgálja a kabinet, miként lehet a lakossági energiaárakat újabb tíz százalékkal csökkenteni.
Perek tucatja várható, ha a kormány csak az önkormányzati cégeknek nyújt kompenzációt - erősítették meg lapunknak névtelenséget kérő szolgáltatók, ez ugyanis ellenkezik az uniós jogelvvel. Miközben az állampolgárok egy része örül, hogy a kormány a bankok után a közszolgáltatóknak is odacsapott, az érintett külföldi és hazai beruházók, s az önkormányzati cégek is dermedten fogadták a legújabb kormánypárti bejelentést. Július 1-től a víz-, a csatorna-, a szennyvízelvezetési, a szemétszállítási, a palackos gáz- és a kéményseprési díjakat is csökkenteniük kell 10 százalékkal. A díjcsökkentésre vonatkozó javaslat legkorábban március végére készülhet el - értesült lapunk kormány közeli forrásból. Névtelenséget kérő fideszes képviselők lapunknak megerősítették, hogy a kabinet eltökélt. A kormány végrehajtja a második körös rezsicsökkentést, sőt, a kabinet nyár végén azt is megvizsgálja, hogy újabb hullámban tovább mérséklődjön a lakossági energia-ár. Ezzel az év eleji 10 százalékos díj-vágást újabb 10 százalékos csökkenés kövesse.

ELŐBB VÁGNAK UTÁNA MÉRNEK

Ennek megvalósítási ideje 2014 tavasza - hallottuk. A kormánypárti intézkedések mögött alapvetően az a filozófia áll, hogy mérsékeljék a lakosság terheit, ha már a fizetések nem nőnek, s a piaci munkahelyek száma is stagnál. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a HÍR TV adásában arra hívta fel a figyelmet, hogy egészen más megtérülési rátával dolgoznak a multik Magyarországon és Nyugat-Európában. Miközben Németországban azonos értékű beruházás megtérülési mutatója 2 százalék körüli, nálunk durván a háromszorosa, ami tarthatatlan. Emiatt növekedtek évről-évre a lakossági szolgáltatási díjak, s a Fidesz nem fog könnyet hullatni a külföldi cégek profitjának elvesztése miatt.

Fő a fejük az önkormányzatok tulajdonában lévő szolgáltatóknak is. Ők bár nem kritizálják nyilvánosan a Fideszt, egyértelműen kompenzációt várnak. Több önkormányzati vezető arra panaszkodott, hogy számos helyen uniós forrásból modernizálták a szennyvízkezelőt és a hulladék-feldolgozó üzemeket. A támogatásról szóló szerződés pedig előírta, hogy működésük nem lehet veszteséges, sőt, felújítási alapot kell képezniük. A díjcsökkentés miatt nyilvánvalóan megszegik a megállapodást, ami azzal a veszéllyel fenyegeti őket, hogy vissza kell fizetniük a kapott uniós forrást.

További részleteket a Figyelő 7-dik számában olvashatnak.