"Szabad ország, szabad egyetem" - termeket foglaltak a diákok

2013-02-12 08:44
Budapesten, Szegeden és Pécsen is újabb akciókat indítottak a felsőoktatást érintő kormányzati lépések ellen tiltakozó hallgatók hétfőn. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán (ELTE BTK) "blokádot" hirdettek, több fórumot tartottak, az utcákon százak demonstráltak. Az LMP azt közölte: támogatják a diáktüntetéseket és csatlakoznak azokhoz. Az oktatási államtitkárság, a Fidelitas, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) és pécsi professzorok elítélte a hallgatók nyomásgyakorlási módszereit.
Délelőtt a Hallgatói Hálózat (HaHa) mintegy 20-25 tagja síppal, dobbal és tülkökkel vonult végig az egyetemen, bementek az órákra és megafonokon keresztül igyekeztek hallgatókat verbuválni fórumukhoz, amelyet az egyik teremben, 50-60 ember részvételével megtartottak.Dezső Tamás, az ELTE BTK dékánja bírálta és kontraproduktívnak nevezte a HaHa módszereit, mint mondta, az órákon jelen lévő hallgatók közül sokan nem nézték jó szemmel a tiltakozást, valahol szóváltásra is sor került, maguk a hallgatók szólították fel távozásra a tiltakozókat. Délután a HaHa által Deák térre szervezett tüntetést, majd onnan már mintegy ötszáz résztvevővel visszaindultak az ELTE Múzeum körúti épületébe.

A demonstrálók három előadóban gyűltek össze. A kari nagyelőadóban a tiltakozás egyik rendezője elmondta: az egyetemek autonómiája érdekében nyomásgyakorlási eszközként "visszafoglalják az egyetemet", "blokádot hirdetnek" és kedd reggelig az épületben maradnak. A rendező tájékoztatása szerint a dékán ezt megengedte nekik. A demonstrálók nagy része ezután a Budapesti Corvinus Egyetem Fővám téri épületéhez vonult, majd onnan visszaindult a Magyar Nemzeti Múzeumhoz.

A múzeum lépcsőjén felolvasták hat pontból álló követeléseiket. Ebben a közoktatás és a felsőoktatás reformját, a keretszámok 2011-es szintre történő visszaállítását, a forráskivonások leállítását, a hallgatói szerződés eltörlést, az egyetemi autonómia helyreállítását és a hátrányos helyzetűek továbbtanulási lehetőségeinek megteremtését sürgették. A demonstrálók ezután a Színház- és Filmművészeti Egyetem Vas utcai épületében tartottak gyűlést, majd visszatértek az ELTE Múzeum körúti épületébe, ahol ismét fórumot kezdtek. Ezen késő este arról döntöttek, hogy keddre kezdeményezik az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum összehívását.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) oktatásért felelős államtitkársága közleményében azt írta: elfogadhatatlannak tartják, hogy miközben a diákok nagy része tanulni szeretne a felsőoktatási intézményekben, "pár forrófejű agitátor megakadályozza az órák megtartását". Mint felidézték: a kormány teljesítette a hallgatók legfontosabb követeléseit, és erről tavaly decemberben a felsőoktatásban tanulók legitim képviselőivel részmegállapodást írtak alá, a még nyitott kérdésekről folyamatosan egyeztetnek az érintett képviseletekkel.Dezső Tamás, az ELTE BTK dékánja kiemelte: abban a hallgatói önkormányzatiságban hisz, ahol minden hallgató választ és választható. Mint kifejtette, karukon kétezer hallgató van, akik maguk közül választanak képviseletet.

A HaHának viszont nem látja "ilyen típusú legitimitását, illetve reprezentativitását" - jegyezte meg.A Professzorok Batthyány Köre (PBK) pécsi csoportjának elnöke közleményében külföldről támogatott politikai erők játékszerének nevezte a Hallgatói Hálózatot. Mint kifejtette: a csoport aggodalommal figyeli a PTE Bölcsészettudományi és Természettudományi Karán a HaHa rendezvényét. A Fidesz ifjúsági társszervezete közleményében azt írta: a felsőoktatási átalakításokról szóló tárgyalások során a kormány minden legitim érdekvédő szervezettel egyeztetett és tárgyalóasztalhoz ült.

A Fidelitas szerint a HaHa a legutóbbi akcióival elárulta magát és a fiatalokat: a szervezet nem más, mint egy politikai szervezet érdekvédelmi álruhában, s úgy vélik, a HaHának nincs más célja, mint éket verni a fiatalok közé.Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség hétfőn arra szólította fel a HaHa aktivistáit, hogy hagyjanak fel "anarchista akcióikkal", és a jövőben a hallgatók tanuláshoz való jogát, az egyetemek szabályait tiszteletben tartva osszák meg véleményüket a felsőoktatásról. A közleményben a szervezet hangsúlyozza: a véleménynyilvánítás azon formáit tartja elfogadhatónak, amelyek másokat nem zavarnak jogaik gyakorlásában, kötelezettségeik teljesítésében.

Az LMP az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: folytatni kell a diáktüntetéseket, s részt vesznek a hallgatói demonstráción. Mint írták: az LMP korábban és most is a széles körű hallgatói és oktatói összefogás oldalán áll. "Továbbra is az látszik, hogy a Fidesz-KDNP kormány oktatáspolitikai ámokfutását és a források drasztikus elvonását csak a demonstrációk erejével lehet megállítani" - fogalmaztak.Az oktatási államtitkárság erre úgy reagált "úgy látszik, nemcsak politikai, hanem szakmai kérdésekben is kissé széthúzó az LMP álláspontja".Szegeden a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) érdekében történő fellépését sürgető petíciót adtak át helyi politikusoknak a felsőoktatást érintő kormányzati lépések ellen tiltakozó oktatók, hallgatók és középiskolások.

A tüntetők "szabad ország, szabad egyetem", "semmit rólunk, nélkülünk!" jelszavakat skandálva a belvároson keresztül a bölcsészettudományi karra vonultak, ahol a felsőoktatás jelenéről és jövőjéről szerveztek fórumot.Pécsen a diákszervezetek korábbi követeléseinek teljesítéséért, egyben a hallgatói szerződés elemeinek alaptörvényben tervezett rögzítése ellen demonstrált mintegy háromszáz fiatal.
MTI