Felállhatunk-e az uniós szégyenpadról?

Gyévai Zoltán
2013-02-17 14:00
Egy ideig az is elképzelhető volt, hogy az EU a szavazati jog felfüggesztését előrevetítő fegyelmi eljárást indít Magyarország ellen. Ám végül intenzív párbeszéddel sikerült normalizálni a viszonyokat, sőt a deficiteljárás megszüntetése is elérhető közelségbe került.
Sokan egy lyukas garast sem adtak volna azért, hogy egy évvel a média- és a jegybanktörvény, az igazságszolgáltatási reform, illetve a kormány egyéb intézkedései miatt Brüsszellel kirobbant konfliktus után, a felek január végén lényegében múlt időben beszélnek majd a problémákról. Egészen tavaly áprilisig úgy nézett ki, hosszan elhúzódó mérkőzésre kell számítani, ám José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Orbán Viktor kormányfő tavaszi találkozójukon elásták a csatabárdot, s a vitát technikai mederbe terelték.

Persze vannak még ütközési pontok. Az államháztartás konszolidációjának és az államadósság csökkentésének módszertani kérdéseit illetően például igen nagy a távolság Brüsszel és Budapest között. Az EU irányítói szerint az lenne az optimális, ha a kiigazítás kétharmad részt a kiadások csökkentésén, és csak egyharmad arányban a bevételek növelésén alapulna; ehhez képest úgy látják, nálunk nagyjából fordított a helyzet. Mindazonáltal Brüsszel a jelek szerint elégedett a 2012-es erőfeszítésekkel. S bár a 2013-as célok teljesíthetőségéről még nincs meggyőződve, a Figyelő információ szerint okkal remélhető: a Bizottság májusban olyan ajánlással fordul majd a tagállamok pénzügyminisztereihez, hogy állítsák fel Magyarországot a „szégyenpadról", s szüntessék meg a régóta zajló deficiteljárást.

További részletek a Figyelő 7-dik számában.