Elmozdult az arany árfolyama - Érdemes venni?

letenyei r
2013-02-19 10:19
A tegnapi nap kérdése az volt, hogy a múlt heti borzalmas hazai GDP adat után tud e korrigálni a magyar tőzsde vagy tovább tart a lejtmenet.
A tegnapi nap kérdése az volt, hogy a múlt heti borzalmas hazai GDP adat után tud e korrigálni a magyar tőzsde vagy tovább tart a lejtmenet. Az alaphangot a távol-keleti régióban a japán börze adta meg, a jen tovább gyengült, a NIKKEI pedig 2.09%-os többlettel zárt tegnap reggelre. Mindezt úgy, hogy a G20-ak találkozóján elhangzott, hogy az országok nem élnek az árfolyam manipulálás eszközével. Hiszen a valuta gyengítése nem önmagában értelmezhető tevékenység, mert mindig valamivel szemben gyengítik. Így azzal az országgal szemben amellyel szemben gyengítik a valutát árfolyam „háború" robbanhat ki. A japán kormány és a japán jegybank közösen mindent megtesz a jen gyengítéséért, annak érdekében, hogy az országukat kirántsák a tartós defláció állapotából.

A Japán tőzsdén logikusan azok a vállalatok erősödtek ma reggelre melyek exportra termelnek. A befektetők - köztük Soros György is - a japán jen gyengülésére spekulálva, az árfolyam gyengítésből adódóan a nyereséget értek el, majd realizálták a hasznukat, és most a hatalmas mennyiségű készpénz birtokában a japán tőzsdén kerestek új befektetési lehetőséget. Itt megtalálták a bankokat és az export orientált vállalatokat, amelyeknek a részvényei így rakétasebességgel emelkedtek.

Az európai tőzsdék a hét első napján csendesen folydogáltak a FTSE 100 minimális nagyságú mínuszban tartózkodott a magyar börze zárásakor, a német DAX pedig kicsi pluszban.

A BUX a múlt heti szabadesést követően korrigált, és 1.35%-os emelkedéssel 19.076 ponton zárta a hétfőt. Az emelkedést az OTP vezette 2.62%-os többlettel arra a hírre, hogy a kormányzat szándékai szerint csökkenhet a bankszektor sújtó külön adó mértéke. Nálunk fejlettebb tőkepiaccal rendelkező országokban ennek a hírnek a nyilvánosságra hozatalával megvárták volna a tőzsde zárását, hiszen a befektetői információkhoz való hozzáférés esélyét ki kell egyensúlyozni. Nem beszélve a bennfentes kereskedelemről, ami jelenthetné a hír felhasználását és az abból adódó haszonszerzést. (Szerencsére Magyarországon ez nem fordulhat elő)

A magyar tőzsdén figyelemre méltó volt a CIG Pannónia Biztosító kereskedelme mely a gyorsjelentés nyilvánosságra hozatala előtt 11.48%-ot emelkedett. A forgalom a részvényhez viszonyítva kiugróan magas volt.

Érdekes, hogy hat havi mélypontjáról az arany árfolyama felfelé elmozdult, a rég nem látott alacsony ár, vásárlásra késztetett egyes befektetőket, akik még nem tanulták meg, hogy egy eső trendbe nem szabad belevenni. Az arany kincsképző szerepe a leghangsúlyosabb a kereskedelme során. Ha jól megy a világgazdaságnak és ezen belül különösen az USA-nak akkor egyértelműen esik az arany ára, hiszen a kockázat kerülők máshol is biztonságosan be tudják fektetni a pénzüket. Ahogy az USA kilábal a gazdasági válságból, úgy esik az arany ára. Tehát nem kell nagy jósnak lenni, tovább csökken az értéke.