Borotvaélen táncoló egyetemek

Rektorok a pénzelvonásokról
Cseke Hajnalka
2013-02-23 14:00
Klinghammer István, az ELTE volt rektora veszi át Hoffmann Rózsától a felsőoktatás irányítását, amely e pillanatban egy puskaporos hordóhoz hasonlít. Az egyetemek még csoportos létszámleépítést sem tudnak végrehajtani, mert nincs pénzük a végkielégítésekre.
A Figyelő úgy értesült, a hallgatói érdekképviseleti szervezetek megosztottsága hamarosan a múlté, ugyanis a kabinettel tárgyaló HÖOK is casus bellinek tekinti, hogy a kormánypártok heteken belül az Alaptörvénybe iktatják, aki Magyarországon a magyar adófizetők pénzén szerez diplomát, annak bizonyos ideig itthon kell dolgoznia. Mindeközben nem csillapodik a hangulat, csatatérré vált a felsőoktatás.





Az intézmények egészen mostanáig viszonylag csendben tűrték a 2011-es konvergencia-programban három évre előirányzott 88 milliárd forint forráskivonást, de mint több rektor is a Figyelőnek fogalmazott, elérkeztek működőképességük határához. A gazdasági igazgatók, rektorok egyenként keresnek csatornákat az államtitkársághoz, fideszes politikai vezetőkhöz, s próbálnak az intézményeik számára egyedi alkukat kötni.



Történelmi hiba a felsőoktatástól való drasztikus pénzelvonás; a költség-haszon egyenlege bizonyosan nem lesz pozitív - nyilatkozta a Figyelőnek Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora. Mint mondta, az intézmények elfogadták volna, ha 1-2 évig szűkösebb költségvetésre kényszerítik őket, s ígéretet kapnak arra, ha nő a mozgástér, újra kiegyensúlyozottá válik a finanszírozásuk. Az elvett források visszapótlásáról azonban szó sincs, ehelyett a kétségtelenül meglevő problémákat túlhangsúlyozzák, a nemzetközi összehasonlításban is jó eredményeket pedig nem ismerik el.

További részletek a Figyelő 8-dik számában.