Egy humorista okozhat meglepetést az olasz választásokon

2013-02-24 11:02
Elkezdődött a parlamenti választás Olaszországban, két napon keresztül szavazhatnak az olaszok, meglepetést okozhat a korábban humoristaként ismertté váló Beppe Grillo vezette mozgalom.
A szavazók a második világháború utáni 17. parlament összetételéről határozhatnak, és 184 párt közül választhatnak. Olaszországban a hagyományosan magas részvétel további növelése érdekében 2006 óta két napig tart a szavazás.

A 2008-as választáson a szavazásra jogosultak több mint 80 százaléka vett részt. Elemzők most alacsonyabb arányt várnak a politikából való kiábrándultság és a hét végére ígért rossz időjárás miatt. Vasárnap reggel nyolctól este tízig, hétfőn héttől délután háromig várják az urnákhoz a szavazásra jogosult közel 50 millió olaszt.

A vasárnapi Corriere della Sera napilap szerint 138 ezer urnát állítottak fel egész Itáliában. 16 ezer jelölt indul, a legidősebb 94 éves, a legfiatalabb 25. Az összesen 133 millió szavazólap beikszeléséhez 369 ezer, kiradírozhatatlan nyomot hagyó ceruzát használnak fel. A szavazatszámlálók fejenként 145 eurót keresnek, ezért több városban akadozik a közlekedés, mert a busz- és metróvezetők is elmentek szavazóbiztosnak.

Nagy meglepetés jöhet

Humorista, népszónok, környezetvédő, blogger, tömegek mozgatója, a pártok ellensége, az olasz civil politika megteremtője - a sokféleképpen értékelt Beppe Grillo és teremtménye, az 5 Csillag Mozgalom (M5S) ígérkezik a vasárnapi-hétfői olasz választások legnagyobb meglepetésének.

A választások előtt közölt utolsó közvélemény-kutatások az M5S-t harmadik befutónak jósolták a balközép Demokrata Párt (PD) és a jobbközép Szabadság Népe (PdL) mögött.

A kampány finisében mindhárom miniszterelnök-jelölt, a centrumpárti Mario Monti, Silvio Berlusconi, a PdL-elnöke és Pierluigi Bersani PD-főtitkár is Grillót támadta, azt bizonyítva, hogy a pártok az M5S bombaként robbanó eredményétől tartanak.

Ezt erősítette meg az úgynevezett cunamitúra is: Grillo elsöprő országjáró kampánya, mely tömegekkel vonzott az olasz városok tereire. "Hihetetlen! A pártoktól megcsömörlött olaszok télvíz idején órákon át az utcán állva hallgatják Grillót, és nem csak azért, hogy viccein nevessenek!" - írta az olasz sajtó.

A hetvenes és nyolcvanas években humoristaként, a kilencvenes években környezetvédőként, később a legolvasottabb olasz bloggerként (beppegrillo.it), az utóbbi években pedig az M5S vezéreként ismertté vált Grillo kezdettől fogva a szókimondó Beszélő Tücsök szerepét öltötte magára. Neve is tücsköt (grillo) jelent.

Fellépésein a korrupt pártokat, a fogyasztókat becsapó reklámokat, a spekuláló bankokat ostorozta. 1986-ban a Bettino Craxit és az akkori Olasz Szocialista Pártot korruptnak nevező Grillót kirúgták a közszolgálati televízióból. 2007-ben internetes mozgósítással egyszerre másfél millió olaszt szólított utcára hogy együtt küldjék el pokolba az olasz politikai életet.

Az "antipolitikát" megtestesítő Grillót a politika azonban mégis utolérte: 2009-től útjára indította az M5S-t (movimento5stelle.it), amelynek már több mint 255 ezer tagja van.

Grillo hangoztatja, hogy mozgalmat és nem pártot alapított, magát nem pártelnöknek, hanem a mozgalom védnökének nevezi. Az M5S tagjai sem lehetnek más pártok volt tagjai: a politikától eddig teljesen idegen, tiszta lappal induló informatikusok, családanyák, könyvelők, munkások, diákok alkotják.
A pártpolitikusokkal ellentétben az M5S tagjai nem lehetnek büntetett előéletűek. Politikusi fizetésük egyharmadát szociális célokra ajánlják fel. "Egyszerűségük" jeleként az M5S-tagok Grillóval együtt kerülik a televíziós szereplést. Az interneten és az utcán politizálnak.

Növekvő siker

A 2010-es önkormányzati választásokon az M5S hét százalékot ért el, a 2011-es időszaki tartományi választásokon túllépte a tíz százalékot, a 2012-es helyhatósági választásokon 17 százalékra ugrott négy polgármesteri szék megszerzésével, a tavalyi szicíliai választásokon 18 százalék fölé lépett.
Akármilyen eredményt is érjen el az M5S a mozgalom mostani, legelső országos megméretésén, Grillóval a civilek bejutnak a római parlamentbe. Kivéve Grillót, akit egy 1981-ben okozott halálos végű közlekedési balesetért elítéltek.

Grillo számos új témát vitt be a politikai köztudatba a zöldenergiától az ingyenes internetig, melyeknek a hagyományos olasz pártok nem adtak teret. A kizárólag saját érdekeit szem előtt tartó, és ezért kudarcot valló politikusréteggel szemben Grillo a közösség javát szolgáló "hétköznapi" embert állította szembe.
Az M5S jelszavai, lelkesedése és ereje a kilencvenes évek pártjait elsodró Északi Ligáéra emlékeztet. Nem véletlen, hogy Grillo elsősorban a jobbközépből kiábrándult szavazókat vonzza.

Grillót és mozgalmát ugyanakkor számos kritika érte éppen "amatőrsége" miatt. Ha az M5S valóban döntő parlamenti erővé válik, nem tudni, ki lesz a miniszterelnök-jelöltje, és hogy Grillo ígérete szerint tényleg háromgyermekes anya ülhet-e a pénzügyminiszteri székbe.

Az M5S-ből kizárt tagok Grillót "kiskirálykodással" vádolják: a mozgalom életének minden részletkérdésében egyedül diktál, egyedül kampányol, ellentmondást nem tűr. Mások szerint az M5S Grillo és Gianroberto Casaleggio kommunikációs szakember "marketingterméke".
Jól sikerült termék, hiszen pártapparátus, párrtfinanszírozás, reklám és sajtó nélkül az M5S választási sikerre készül.

"A választásokon a pártok vére fog folyni!" - hangoztatta Grillo. Giuseppe Piero, művésznevén Beppe Grillo Genovában, 1948-ban született. 2005-ben indított blogja a világ első tíz legolvasottabb blogja között volt.
2005-ben a Time magazin az év európai emberévé választotta a közszolgálati információ védelmében tett cselekedeteiért. 2009-ben a Forbes-listán bekerült a világ legbefolyásosabb személyiségei közé. Kétszer nősült, négy gyermek édesapja.
MTI