Hetedszer vágják? Történelmi mélypontra süllyedhet az alapkamat

2013-02-26 07:00
Egymást követő hetedik alkalommal is 25 bázisponttal csökkentheti irányadó kamatlábát a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa a keddi kamatdöntő ülésén. A K&H Alapkezelő befektetési igazgatója szerint történelmi mélypontra süllyedhet az alapkamat, így az euró árfolyama 300 forint körül marad.
További kamatvágások jöhetnek
A Reuters hírügynökség által megkérdezett húsz elemző túlnyomó többsége arra számít, hogy 5,25 százalékra csökkenti a jegybank kéthetes kötvényeire érvényes kamatot a testület, míg csupán négy szerint tarthatja a 5,50 százalékos kamatszintet a monetáris tanács. Így várhatóan Simor András jegybankelnök utolsó kamatdöntő ülésén is folytatódik az elmúlt félév kamatcsökkentési ciklusa.

A további kamatcsökkentés mellett szól, hogy - február közepén közzétett adatok szerint - januárban markánsan, a decemberi 5,7 százalékról 3,7 százalékra mérséklődött a fogyasztói áremelkedés üteme. Ezenkívül, az elmúlt időszakban viszonylag stabilan tartja a 292 forint környéki szintet az euró forintárfolyama, de a gazdaság vártnál gyengébb negyedik negyedévi teljesítménye is a monetáris kondíciók lazítására ösztönözheti a monetáris tanácsot.
Az elemzők többsége szerint a monetáris enyhítési ciklus 4,5 százalékos kamatig folytatódik, amit a harmadik negyedévben ér majd el, holott egy hónappal ezelőtt még 5,0 százalékra becsülték az alapkamat idei mélypontját.
"A monetáris tanács megerősítve érezheti a kamatcsökkentési ciklus mögötti érveket: a reálgazdaság gyengélkedése a vártnál is rosszabb, az inflációs statisztikák viszont egyre alacsonyabbak lesznek. További kamatcsökkentésekre tehát lehet és kell is számítani" - érveltek heti elemzésükben a Raiffeisen Bank elemzői.

Augusztus óta 1,50 százalékponttal, 7 százalékról 5,50 százalékra csökkent a jegybanki alapkamat. Az elmúlt hat kamatvágás alkalmával rendre a monetáris tanács külső tagjai szavaztak csökkentésre, míg a belső tagok, azaz Simor András és két alelnöke a kamatszint tartására szavazott. A keddi kamatdöntő ülés lesz az utolsó, amelyet Simor András jegybankelnök sajtótájékoztatója követ. A közgazdász hatéves mandátuma ugyanis március 2-ával lejár.
Piaci szereplők túlnyomó többsége arra számít, hogy Orbán Viktor kormányfő nemzetgazdasági miniszterét, Matolcsy Györgyöt jelöli a tisztségre.


Történelmi mélypont
„Amennyiben az MNB Monetáris Tanácsa a teljesen egyöntetű piaci várakozásoknak megfelelően újabb 25 bázispontos csökkentésről dönt, úgy történelmi mélypontra, 5,25%-ra süllyed a jegybanki alapkamat. Ez pedig egyúttal azt jelenti, hogy a várhatóan következő hónapokban is folytatódó kamatcsökkentések hatására a forint marad a 300-as EUR/HUF árfolyam közeli szinten" - mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

„Az MNB Monetáris Tanácsának keddi kamatdöntése - amely egyúttal a jelenlegi jegybankelnök, Simor András utolsó kamatdöntő ülése - előre láthatóan nem hoz túl sok izgalmat, hiszen a piac teljesen egyhangúan újabb 25 bázispontos kamatcsökkentésre számít. A várakozásokat támasztja alá, hogy a legutóbbi kamatcsökkentés óta a forint viszonylag stabilan tartja magát, emellett pedig az azóta napvilágot látott gyenge GDP és ipari termelés adatok, valamint a csökkenésről beszámoló inflációs adatok is a kamatvágás irányába mutatnak" - nyilatkozta Horváth István.

„A holnapi döntésnél sokkal érdekesebb a piacok számára a pénteken megnevezett új jegybankelnök személye. Úgy tűnik, a piac már beárazta az eddigi legesélyesebb forgatókönyvet - amely szerint Matolcsy György kerül az MNB élére -, ezért nagy forint elmozdulásra nem számítunk a várakozásoknak megfelelő bejelentés esetén. Mivel várhatón a következő hónapokban tovább folytatódik a kamatvágás, a forint maradhat a gyengülő pályán, és az első félévben a 300-as EUR/HUF szint közelében tartózkodhat" - tette hozzá a befektetési szakember.