Korszakváltás előtt

ELEKTRONIKAI ÚJDONSÁGOK
Bucsky Péter
2013-02-28 06:38
A szilíciuméra vége közeleg. Az egyetlen atom vastagságú grafitréteg, a grafén átveheti az új csodafélvezető szerepét.
A számítástechnikában közismert a Moore-törvény. E szerint évente megduplázható az egy szilíciumlapkára integrálható alkatrészek száma, és ezzel arányosan növekszik a számítási teljesítmény. Ez a tapasztalati alapigazság azonban hamarosan megdőlhet. Amikor egy szilíciumdarabka eléri a mindössze néhány tíz nanométeres méretet, akkor megváltozik benne az elektronok viselkedése, és a tulajdonságai is módosulnak. Egyelőre a grafén tűnik a leginkább alkalmas anyagnak a szilícium leváltására.

(A grafén egyetlen atom vastagságú szén- [grafit-] réteg, az ezredforduló után Andrej Geim és Konsztantyin Novoszjolov fedezte fel és állította elő, ezért 2010-ben kaptak fizikai Nobel-díjat.) A grafénnek rengeteg előnyös tulajdonsága van, mivel sokkal több töltést sokkal gyorsabban tud vezetni, mint a jelenlegi félvezetők. Előállítása egyre olcsóbb, mára négyzetcentiméterenként pár száz dollárra csökkent. A j...

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2013/9 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!