Az USA hatástalan migrációs-politikája
2013-03-01 17:40
Mintegy 11 millióan élnek az Egyesült Államokban illegálisan, ráadásul túlnyomó többségük szakképzetlen. Az Obama és nyolc szenátor által beterjesztett vendégmunkás programtól fordulatot várnak az ország migrációs politikájában.
Támogatói szerint a javaslat két pilléren nyugszik.
1. A vendégmunkások kezdetben „ideiglenesen" maradhatnának az országban, aminek lejárta után státuszuk állandóvá is válhat.
2. A program révén így emelkedne a vendégmunkások száma, amitől a politikai vezetők a további illegális bevándorlások csökkenését várják.
A korábbi tapasztalatok alapján viszont éles kritikák is megfogalmazhatóak a tervezettel kapcsolatban. A legutóbbi kísérlet, az 1986-os amnesztia idején a 6 millió illegális munkavállalónak csupán mintegy fele élt a lehetőséggel. A tervezet ellenzői szerint hibás az a feltételezés, miszerint a legálisan foglalkoztatottak számának növekedése visszatartó erő lenne a további illegális belépésekkel szemben. Szerintük a legális belépések paradox módon még több illegális belépést ösztönöznének, mert a papírokkal rendelkező munkavállalók munkalehetőséget, közösséget és menedékhelyet is biztosítanak az újabb bevándorlók számára. Továbbá aggályos a szakszervezetek reakciója is. Nincs garancia arra, hogy egyenlő bánásmódban részesítik majd azokat a dolgozókat, akik a vendégmunkás programnak köszönhetik az állásukat.
A kabinetnek számolnia kell azzal is, hogy az ideiglenes mexikói vagy más latin-amerikai vendégmunkások kiutasítása tömeges felháborodást vált ki. Ez elsősorban az egyre aktívabb és politikailag is befolyásos spanyolajkú közösségekben, valamint a kiutasításukat ellenző NGO-k (nem állami szervezetek) körében valószínű.
Az USA mágnesként vonzza a bevándorlókat a világ minden részéről. Az illegális határátlépések megoldását csak a migrációs korlátozások feloldása jelenthetné, a jelentéktelen hatású vendégmunkás program semmiképp sem.
Jagdish Bhagwati a Columbia Egyetem közgazdaságtani, jogi, nemzetközi ügyek professzora.