Kis foci, nagy pénz?

Amatőrfoci-szervezés
Halaska Gábor
2013-03-08 08:30
Hobbifejlesztésként indult, de ma már több 10 ezer játékost mozgat meg a Grundfoci.hu, amely 270 ezer eurónyi tőkét keres a terjeszkedéshez.

Müller Tamás. Német sztárjátékostól jött az ihlet

Anno 2005-ben Müller Tamást az ismert Kirowski webdizájncégtől a Ringier kiadó online divíziójának kiépítéséhez hívták segítségül. A kiadónál Tamás a webes terület marketing- és salesvezetőjeként a Nemzeti Sport szerkesztőségében találkozott Lothar Matthäusszal, a magyar labdarúgó-válogatott akkori szövetségi kapitányával. Mindenki hatalmas lázban volt, hogy most aztán tuti nyerő a magyar csapat. Annál nagyobb volt a pofon, amikor újra és újra vesztett a válogatott. Így az egyik beszélgetésük során Tamás kifakadására – miszerint „a grundon is jobban játszanak, mint a jelenlegi válogatott!” – Lothar csak csendesen megjegyezte: „Akkor nincs más dolgod, csak összeszervezni őket.” Mivel egyre kevesebb a játékhoz a hely, és a csapatok, bajnokságok összeszervezése is hatalmas feladat, így jobbára vállalatokon belül, ismerősi körökben örömfociznak csak az emberek, kellene nekik egy jó online felület a meccsek szervezéséhez – gondolta tovább Tamás.

E beszélgetés nyomán hobbifejlesztésként született meg 2007-ben a Grundfoci.hu oldal első változata, amelyben csapatokat lehetett felvinni, és meccseiknek, kisebb bajnokságaiknak eredményeit lehetett rögzíteni, nyomon követni. A ma már hat főből álló feltörekvő cég igazi piaci résre talált rá: jelenleg már nem kevesebb, mint ezer csapat több mint tízezer játékosa használja az oldalt, és a közel 7300 Facebook-rajongója is van. Emellett a bajnokságszervezőknek biztosított Grundfoci-kupamenedzser és kommunikációs rendszeren mintegy 3 millió magyarhoz érhet el a meccsek híre. A web- és a Facebook-oldaluk segítségével szervezett, célzott rendezvényeken további 116 ezer embert szeretnének megmozgatni az idei évben játékosként vagy szurkolóként.

Múlt és jövő
Mennyi a Grundfoci.hu megoldásba eddig fektetett tőke?
Együttesen mintegy 15 millió forintnyi tőke és munka. Hat év fejlesztési és üzemeltetési erőfeszítése 3-4 embernek, de az utóbbi évben már 8 fősre bővült a csapat.

Hol lesz a projekt 3-5 év múlva?
Ha tőkét kapunk, piacvezetővé tudunk válni már az idén Ausztriában, Romániában, Horvátországban, Szerbiában, Bulgáriában, és megoldásunkkal legalább 700 ezer régiós amatőr focistát segítünk majd meccsek, bajnokságok ezreinek megszervezésében. 2014-re pedig több mint 40 országban tudunk segíteni az aktív helyi közösségeknek.
Kezdetben hobbiból, azután pedig csupán másodállásként fejlődött a projekt. Müller Tamás hat éve kis önálló reklámcéget alapított, szervező üzemmérnöki diplomája mellé pedig begyűjtött egy MBA-t. Lelkesedése azonban nem csökkent. „Gyerekkori játszótéri fociélményeinket hozhatjuk vissza, megtanulhatjuk újra, hogyan lehet és érdemes régi vagy új barátokkal, közös csapattal, azonos cél érdekében örömmel együtt játszani” – mesél a kezdeményezés igazi mozgatóiról. A lelkesedést ugyanakkor nem volt könnyű üzletté formálni. A médiabevételeken alapuló üzleti modell átalakítása közben bukkantak rá Gréts Gáborra, aki angyaltőkével segített professzionálissá formálni a megoldást.

Ma már bármelyik bajnokságszervező meghívhat a rendszeren keresztül szinte automatikusan játékosokat, szurkolókat. Az utánkövetésről pedig az eredménystatisztikák, kép- és videoriportok gondoskodnak. A potenciális piacot felmérve az UEFA amatőr focit felkaroló Grassroots programjának adatait Magyarországra vetítve kiderül: csak itthon 400 ezer embert érinthet az örömfoci, ez mintegy 40 ezer csapatot jelent. Ennek ellenére jelenleg csak töredéke, hozzávetőleg 7500 amatőr csapat létezik itthon. Ők összesen mintegy 1,4 milliárd forintot költenek el pályabérlésre, sportszerre-mezekre, illetve a nevezési díjakra. Müller Tamásék együttműködése az MLSZ-szel fontos szerepet jelenthet a focit népszerűsítő központi programokban.

A Grundfoci 270 ezer eurónyi kockázati tőkét szeretne bevonni a nemzetközi terjeszkedés elősegítéséhez – mondja Müller. Jelenleg a rendszer használata ingyenes, de gondolkodnak azon, hogy a csapatok számára pár száz, a bajnokságszervező menedzsereknek havi pár ezer forintos díjért lennének használható prémium szolgáltatások. Felmerült a rendszer kiterjesztése más sportágakra is, hiszen nemcsak mondjuk kézilabda- vagy kosárlabda-, de akár vitorlás kupák vagy csocsóbajnokságok szervezésére is alkalmas.

A foci területén jelenleg hazai konkurensük nincs, de a nagyobb hasonló oldalak is messzebb működnek. A legközelebbi Lengyelországban van, de akad olasz, brit és brazil fociszervező site is.