Ez csupán a nyilvánosság számára ismert küldetések listája! Nagyon valószínű, hogy az amerikai hadsereg a kontinens más részein is folytat titkos hadműveleteket. Francis szerint lehetetlen megmondani, hogy az Egyesült Államok pontosan mekkora erőkkel és milyen anyagi fedezet mellett van jelen Afrikában, az viszont tisztán látszik, hogy ezek a számok folyamatosan nőnek, miközben az al-Kaida terrorszervezet is egyre jobban terjeszkedik a kontinensen.
Az Afrikában zajló lokális háborúk közül több is könnyedén átalakulhat elhúzódó konfliktussá. Nigéria az Egyesült Államok ötödik legnagyobb olajbeszállítója. Amennyiben a Boko Haram polgárháborúba taszítaná az országot, Washington feltehetően bármit kész lenne megtenni azért, hogy biztosítsa „nemzetstratégiai érdekeit".
A Szudántól nemrég elszakadt Dél-Szudán szintén jelentős olajexportőr. Az amerikai vállalatok több milliárd dolláros befektetésekkel rendelkeznek a fiatal országban. Ha a két állam közt kitörne a háború, az USA kénytelen lenne beavatkozni, hogy biztosítsa az olajkitermelés folytonosságát.
Amennyiben Maliban a magrebi al Kaidának sikerül megdöntenie a kormányt, akkor a térség többi állama is fejet hajthat az iszlám szélsőségesek előtt, akik így biztonságos bázishoz jutnának nemzetközi támadásaikhoz. Már több amerikai tisztségviselő utalt arra, hogy Washington kész csapatokat küldeni Maliba, ha a beavatkozást jelenleg vezető franciák kudarcot vallanának.
David Francis amerikai riporter, Washingtonban és Berlinben dolgozik. A világ számos pontjáról származó tudósításait többek közt a Fiscal Times, a Financial Times Deutschland, a Deutsche Welle és a World Politics Review lapok közlik.