Meglódult a kínai infláció

2013-03-09 09:32
Az utóbbi tíz hónap legnagyobb arányú inflációját mérték februárban Kínában, a fogyasztói árindex éves szinten 3,2 százalékos növekedéséért az élelmiszerárak növekedését tartják felelősnek - tájékoztatott az országos statisztikai hivatal szombaton.
Havi bázison a CPI 1,1 százalékkal nőtt. A statisztikusok emlékeztetnek arra, hogy a februári tavaszünnepi időszakban 6 százalékkal megugrottak az élelmiszerárak, amelyek az infláció számításához használt kosárban harmadrészt szerepelnek. Egy másik okként a szintén múlt havi üzemanyagár-emelkedést említik.

A szakemberek úgy vélik, a trend halványulóban van, az időjárás enyhül, az élelmiszer-kínálat előbb-utóbb nőni fog, ezért márciusra már alacsonyabb inflációval számolnak. A most folyó kínai parlamenti ülésszak nyitónapján elhangzott kormánybeszámolóban 2013-ra 3,5 százalék körül határozták meg az infláció várható mértékét, míg tavaly a 4 százalékot éppen el nem érő volt a cél. A tényleges infláció 2012-ben átlagosan 2,62 százalékos volt.

Vártnál szerényebb bővülés

Az idei év első két hónapjában az ipari termelés 9,9 százalékos növekedést produkált az előző év azonos időszakához képest, némileg alatta maradt a várakozásoknak. A szerényebb bővülés a gazdaság helyreállásának lassabb ütemére utal, s arra, hogy még mindig sok a bizonytalanság - vélik makrogazdasági elemzők.

A fogyasztás január és február hónapban 12,3 százalékkal nőtt, ami szintén elmaradt az előzetesen becsült 15 százalék körüli mértéktől. Az állóeszköz-beruházások - a növekedés meghatározó elemeiként - ugyanakkor a várakozást meghaladva 21,2 százalékkal növekedtek 2011 első két hónapjához képest.

Visszaeső import

A pénteken nyilvánosságra hozott külkereskedelmi adatokból az derült ki, hogy az export 21,8 százalékkal bővült, míg az import számai több mint egy év legmeredekebb - 15,2 százalékos - visszaesését mutatták.

A kereskedelmi többlet 15 milliárd dollár fölött volt. Az importadatokat befolyásolta az erősebb amerikai valuta és a csökkenő árak, továbbá az ünnepek előtti készletezés.

A világ második legnagyobb gazdasága 2012-ben a megelőző 13 év legalacsonyabb - 7,8 százalékos - mértékű növekedését teljesítette. 2011-ben 9,3 százalékkal, 2010-ben pedig 10,3 százalékkal nőtt a kínai GDP éves szinten. Peking 2013-ra 7,5 százalék körüli gazdasági növekedést irányzott elő.
MTI