Tudományos vita a bíróságon?

V.ZS.
2013-03-13 17:18
Ritkán esik meg, hogy tudományos vita folyjon a bíróságon egy bűntető per keretében, de most ez a furcsa helyzet állt elő. A Fővárosi Törvényszék megkezdte az őssejt ügy tárgyalását.
Kilenc személy ültettek a vádlottak padjára. Az ügyészség az elmúlt hónapokban meggondolta magát, változatott a vádon: már nem emberi testrész tiltott felhasználását, hanem csalást akar számon kérni. Az ügyész vádirata szerint a betegeket azzal hitegették a kaposvári magánklinikán, hogy őssejtek beültetésével meggyógyíthatók. Az egyik orvos vádlott azonban határozottan visszautasította ezt a vádat, mondván, a feltételes mód indokolt, a betegek igenis jó eséllyel gyógyíthatók. Garanciát amúgy egyetlen betegség gyógyítására sem vállalhat egyetlen doktor sem, mert a vakbélműtét is lehet végzetes, a tüdőgyulladásba is bele lehet halni. Más kezelésekhez hasonlóan az őssejt terápia sem csodaszer, ami feltétlen gyógyulást hoz.

A vád szerint a szükséges engedélyek is hiányoztak, ezért az abortuszok során beszerzett embrionális őssejteket nem lett volna szabad felhasználni emberek gyógyítására. És ezen a ponton elérkeztünk a tudományos vita terepére. Kaliforniában és Angliában már engedélyezettek az ilyen terápiák. Az Egyesült Államokban a kormány egyenesen támogatja az őssejt kísérleteket. A vádlottak úgy vélik, az ügyészség a tudományos haladás kerékkötője.

A bíró kérdésére a kilenc vádlott közül egyik sem tartotta magát bűnösnek. Zárt tárgyalást kértek, amit a bíró elutasított, de ahhoz joguk volt - bár közülük többen közéleti személyiségek -, hogy nevük ne jelenjen meg írásban, sőt kép-és hangfelvételhez sem járultak hozzá. Dr Holló Gábor, az egyik védőügyvéd a következőképp kommentálta a tárgyalást: Tulajdonképpen tudományos vita folyik a bíróságon. Annak kell eldőlnie, hogy Magyarország a haladás, vagy a maradiság pártján áll-e.

Tény: az egyik vádlott, aki foglalkozására nézve orvos, ráadásul a szakmában elismert, előzetes fogva tartásának letelte után az elmúlt két évben tíz nemzetközi őssejt konferencián vett részt Bostontól Párizsig, ahol a világ legjobb egyetemeinek és legnagyobb gyógyszergyárainak képviselői előtt tartott előadásokat. Egyébként tavaly az orvosi Nobel-díjat egy őssejt kutatónak ítélték oda. Hazánkban ezért elvileg akár börtönbüntetésre is ítélhetik az embert.