Nem jött be a szállodaiparnak az első hosszú hétvége

2013-03-19 07:00
Az ítéletidő a szállásadóknak is nagy károkat okozott, az utólagos átfoglalásokkal együtt a hosszú hétvégére lefoglalt szállások mintegy negyven százalékát törölték - derült ki a Szallas.hu legfrissebb adataiból. A portál online ügyfélszolgálatát sokan átmeneti szállást keresve hívták - tudta meg a Figyelő Online.
A márciusi hóvihar a turizmusból élőknek is nagy károkat okozott: a Szallas.hu adatai szerint a hosszú hétvégére szóló szállásfoglalások mintegy 40 százalékát kellett törölni vagy átfoglalni. „Ez a kiugróan magas érték egyértelműen az ítéletidőnek tudható be, 2008-as működésünk óta soha nem volt példa ilyen mértékű lemondási arányra. Normál időjárási körülmények közt egy átlagos hosszú hétvégén a lemondási arány a 40 százalék töredéke" - ismertette az adatokat Szigetvári József, a Szallas.hu ügyvezetője.


A hófúvások miatt kialakult vészhelyzetben a portál kiemelt ügyfélszolgálattal próbálta segíteni a bajbajutottakat. „Sok olyan ember is hozzánk fordult segítségért a szállások lemondásával vagy módosításával kapcsolatban, akik nem a Szallas.hu-n keresztül foglaltak szobát - magyarázta Szigetvári József. - Igyekeztünk egyfajta segélycsatornaként működni a szállásadók és a foglalók között, sokan rajtunk keresztül találtak átmeneti szállásra."

Próbálják csökkenteni a kárt

Szigetvári József hozzátette, hogy az ítéletidő hatalmas veszteségeket okozott a szálláshelyeknek és rendkívül sok bosszúságot a pihenni vágyóknak. A portál ezért a közeljövőben speciális kedvezménnyel próbálja kárpótolni azokat, akiknek az időjárás miatt kellett lemondaniuk a tervezett üdülést, emellett az átfoglalások mielőbbi megnyugtató rendezése érdekében továbbra is megnövelt kapacitással működteti az ügyfélszolgálatát. „Igyekszünk a szállásadókon is segíteni, számukra külső oldalakon extra hirdetési felületeket biztosítunk, hogy a következő időszakban pótolhassák a kiesett vendégforgalmat" - mondta a portál ügyvezetője.

A szállásfoglalások lemondásában leginkább érintett települések:
1. Budapest
2. Szeged
3. Hajdúszoboszló
4. Sárvár
5. Hévíz
6. Zalakaros
7. Gyula
8. Sopron
9. Szilvásvárad
10. Eger

A KSH múlt héten nyilvánosságra hozott adatai szerint januárban 4,9 százalékkal nőtt a szálláshelyek vendégforgalma.

Januárban 9,8 százalékkal több külföldi vendég 8,3 százalékkal több vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, mint egy évvel korábban, a belföldi vendégek száma 3,1, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 1,4 százalékkal nőtt. A vendégek száma 6,2, a vendégéjszakáké összesen 4,9 százalékkal emelkedett. Januárban a külföldi vendégek 526 ezer éjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken. A legjelentősebb küldő országokból - Németországból (5,2 százalékkal), Ausztriából (11,7 százalékkal), Oroszországból (8,4 százalékkal) - érkezett vendégek eltöltött éjszakáinak száma csökkent, míg az Egyesült Királyságból (49,2 százalék) és az Olaszországból (17,8 százalék) érkezetteké nőtt. Az év első hónapjában a belföldi vendégek 467 ezer éjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A belföldivendég-forgalom 84 százalékát fogadó szállodákban 4,5 százalékkal nőtt a belföldiek által eltöltött éjszakák száma. Januárban a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 33 százalékot ért el, ami megegyezik az egy évvel korábbival. A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele átlagon felüli, 46 százalékos volt.

Január 31-én a Magyarországon működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2072 volt, ezen belül 854 szálloda csaknem 51 ezer szobával, 805 panzió 9 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma 413 volt.