Az unió alapelveivel ütközik a ciprusi mentőcsomag. Magyar tőke sok van ciprusi cégeknél, de megbecsülhetetlen, hogy ebből mekkora részt érint az új teher.
Atombombát dobott le Ciprusra az EU - foglalta össze véleményét Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája annak kapcsán, hogy az unió megadóztatná a ciprusi bankbetéteket. Az euróövezet és az IMF úgy szorította le a ciprusi mentőakció eredetileg 17 milliárdra becsült költségeit 10 milliárd eurónyi hitelcsomagra, hogy a különbséget lényegében a szigetországnak kellene, kellett volna belső forrásokból előteremtenie. Ezek közül 5,8 milliárdot hozhat a konyhára az, hogy megtakarításaik volumenétől függően egyszeri illetékkel terhelik meg a ciprusi betéteket.
|
„Ember nincs aki megmondaná, hogy per pillanat mennyi magyar érdekeltségű ciprusi cégekben heverő tőkét érint az EU javaslata" - mondta lapunknak egy, a témát közelről ismerő forrásunk. Egyes becslések szerint ha a teljes kivitt privát vagyon hazajönne, akkor az 100-150 milliárd forintot is elérhetne. De az egyáltalán nem szükségszerű, hogy egy magyarok birtokolta ciprusi cégnek ciprusi betétje is legyen. Az Opten adatai szerint a hazánkban bejelentett ciprusi érdekeltségű vállalatok több mint 800 milliárd forint árbevételt produkáltak. „Ha a ciprusi kormány elfogadja az új illetékekre tett javaslatot, az 1500 magyar érdekeltségű ciprusi vállalat kint lévő pénzeszközeinek akár 9,9 százalékát is elveszítheti egyik napról a másikra. Ez várhatóan a ciprusi offshore cégek számának jelentős csökkenéséhez vezet, ám kétségünk sem lehet afelől, hogy ezeknek a tőkemozgásoknak továbbra sem hazánk lesz az elsődleges célpontja" - közölte a társaság.
További részletek a Figyelő 12-dik számában.