Továbbtanulás a Facebookon?

Toronyi Anikó
2013-03-20 16:02
Könnyebben kerülhetnek be az egyetemekre a hátrányos helyzetű középiskolások, ha használják a szeptemberben megjelenő új Facebook-alkalmazásokat - állítja Jeff Bradach a Harvard Business Review honlapján megjelent cikkében.
Az új eszközöknek köszönhetően a versenyszféra gyökeres változásokon ment keresztül az elmúlt húsz évben. Mostanra pedig a nonprofit cégek is lassan ráébrednek, mennyire alábecsülték eddig a modern technológiákban rejlő lehetőségeket.

Így van ezzel az amerikai egyesült államokbeli College Summit nonprofit szervezet is, amely nehéz anyagi körülmények között élő középiskolások továbbtanulását és pályakövetését segíti. A College Summit tevékenységének alappillére már a kezdetektől az adatok gyűjtése és elemzése, most azonban ki akarja bővíteni szolgáltatásainak körét. Az innovatív technológia alkalmazása éppen ehhez kínál megoldást, ráadásul mindehhez nincs szükség komolyabb beruházásokra.

A College Summit mintegy ötvenezer hátrányos helyzetű amerikai diáknak nyújt támogatást a főiskolai vagy egyetemi továbbtanulásban. A szervezet nemcsak pályaválasztási tanácsadást kínál, hanem a jelentkezési procedúra buktatóin is átsegíti a továbbtanulni vágyókat. Ezenkívül továbbképzéseket és tanfolyamokat szervez középiskolai tanárok számára.

A Deloitte által kifejlesztett adatgyűjtő rendszer segítségével a College Summit hetente készít középiskolai, illetve kerületi szintű kimutatásokat, amelyek minden középiskolai korosztályról hasznos adatokat szolgáltatnak. A kilencedikesek körében például azt mérik fel, hogy hányan tervezik a továbbtanulást, a végzősöknél pedig, hogy hányan adták be a jelentkezést főiskolára vagy egyetemre, illetve hányan kérvényeztek pénzügyi támogatást a tanulmányaikhoz.

A College Summit kimutatásai folyamatos visszajelzést adnak a középiskoláknak, mit és hogyan kell változtatniuk a tanrendben ahhoz, hogy tanulóik sikeresebbek legyenek a felsőoktatásban. A kimutatások azt is elősegítik, hogy a szűkösen rendelkezésre álló erőforrások valóban a leginkább rászorulókhoz jussanak el.

Azonban vannak még kiaknázatlan lehetőségek a nonprofit szervezet tevékenységében. A College Summit rájött arra is, hogy az információs technológia még szélesebb rétegekhez juttathatja el a szolgáltatásokat, és erre minden bizonnyal a Facebook a legkézenfekvőbb fórum.

Ezért a College Summit a Bill & Melinda Gates Foundationnel, és a Facebookkal együttműködve jövő ősszel olyan húsz ingyenes alkalmazást hív életre, amelyek a közösségi hálón nyújtanak majd online segítséget a továbbtanuláshoz a hátrányos helyzetű középiskolásoknak. A Gates Foundation 2,5 millió dollárral támogatta a speciális alkalmazások fejlesztését, amelyek azon túl, hogy minden hasznos információról (határidőkről, tudnivalókról) értesítik a diákokat, a felsőoktatásban való részvételre is felkészítik a továbbtanulni vágyókat.
Az ötletgazdák tisztában vannak azzal, hogy egy ilyen alkalmazáscsomag nem helyettesítheti az ösztönző családi vagy iskolai környezetet. Ám azoknak a diákoknak, akik kénytelenek nélkülözni a támogató hátteret, a Facebook valódi mentőövet jelenthet.


Jeff Bradach a The Bridgespan Group társalapítója és társigazgatója.