Pártok és társadalmi szervezetek féltik a ritka madár-és halfajokat, de sokak szerint ennél is nagyobb baj a mobilgát kijelölt vonala. Az ellenzők szerint nem a parton, hanem hátrébb, a Nánási út mentén kellene kialakítani. Azaz csak a Pók utcai lakótelepet és a Római fürdő névre hallgató kertváros védje, ne a parton felhúzott elegáns lakóparkokat. Amelyek finoman szólva is némi trükkel épültek. Hivatalosan üdülők, a lebontott csónakházak helyén, mert építési engedély árterületen lakóházakra nem adható. Azt viszont senki nem tilthatja meg, hogy egy üdülőt egész évben lakjanak. Ezt a joghézagot kihasználva lubickolnak a luxus lakóparkok medencéiben a lakók. Csak annyiban korlátozták jogaikat, hogy lakásépítési kölcsönt nem vehettek igénybe, lakásbiztosítást nem köthettek. Általános ellenszenv övezi őket a parton, különösen azok nem szívlelik az újonnan betelepülőket, akiket úgymond kitúrtak helyükről. Mára alig egy-két üzemi üdülő maradt ütött -kopott kabinokkal, düledező épületekkel. Bérlőik attól tartanak, hogy az ő napjaik is meg vannak számlálva, hiszen a föld alattuk egyre értékesebb.
Nem kései-e a kiskapu bezárása?
- Nem szeretnék hátrafelé mutogatni, de ezt a kérdést inkább Demszky Gábornak kellene feltenni, bár komoly erőfeszítéseket észlelhetünk a ködösítésre.
- Sokak által hangoztatott vád, hogy a luxus lakóparkok gazdag lakóinak épülne a közvetlenül a part mentén húzódó mobilgát.
- Ez színtiszta demagógia. A parti védmű kialakítása nagyjából 3-3,5 milliárd forint. Ezzel szemben az út mentén álló nyúlgát megerősítése, átépítése legalább 8 milliárd forintba kerülne. Ki kellene ugyanis váltani az alatta húzódó gáz -és vízvezetéket.
Kérdem, azért fizessünk 4,5 milliárd forinttal többet az amúgy is szűkös büdzséből, hogy egy csomó emberrel kitoljunk?
- Csakhogy a jelenlegi fővédmű megerősítéséhez lehívhatók lennének uniós források, míg a mobilgáthoz nem, mert a hullámtér megvédése nem kötelessége a városnak. - Két évtizede várjuk a védművet. Az uniós pályázatok átfutási ideje hosszú. Nem akarunk tovább várni. A kormány kétmilliárd forintot már elkülönített erre a célra. Megjegyzem, közel sem biztos, hogy a Római-part hullámtérnek minősülne-e.
Tarlós István már csak a Magyar Tudományos Akadémia szakbizottságának és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem geotechnológiai tanszékének szakvéleményére vár, amit reményei szerint napokon belül megkap. A felvetésre, hogy nem lett volna-e szerencsésebb ezeket korábban, a vitákat megelőzendő kikérni, azt mondja, nem szokásos helyzettel állnak szemben, általában ilyen nagyságrendű ügy nem ér el az MTA-ig. Most is inkább a hamis hivatkozás miatt vált szükségessé. A Római Teniszakadémia, ahol évről évre Kelet-Európa legrangosabb női nemzetközi versenyeit rendezik, nem tart az árvíztől. A rendezési jog egyik feltétele volt a saját védmű kiépítése. Tulajdonosa, Márky Jenő szerint, aki végzettségére nézve építészmérnök, a meglévő földtöltés bebizonyította, hogy önmagában képtelen megvédeni a lakosságot az ártól. Az utolsó két nagy árvíznél egy méter magasan, három méter szélesen töltötték fel döngölt agyaggal a gát mögötti utat, ezt bárki láthatta, hiszen rögvest megindult rajta a katasztrófaturizmus. Mivel a meglévő gát alatt nagynyomású gáz -és vízvezeték található, az esetleges új vasbeton gáthoz a teljes nyomvonalon ki kellene sajátítani a mellettük lévő ingatlanokból egy darabot, ami egyrészt nem mindenhol lehetséges, másrészt elemi felháborodást váltana ki a tulajdonosok körében.
Márky Jenő egy újabb szempontra hívja fel a figyelmet a már-már parttalanná váló vitában: rendezni, felújítani kéne végre ezt a partszakaszt. Azt tapasztalta, hogy az elmúlt harminc évben a víz megette a maradék partot, a fák nagy része megbetegedett a termőtalaj hiányában. Viszont büfék és bódék sora épült, illemhelyek nélkül, a keskeny útért pedig kerékpáros küzd a gyalogossal.
A Római-part közvetlen vonzáskörzetében vagy nyolcvanezer ember él, számukra valóságos felüdülés lenne az újra parkosított Duna-part, széles sétánnyal, játszóterekkel, kikötőkkel. Ám ez csak akkor, kizárólag akkor ér valamit, ha soha többé nem önti el a víz. Ezért kell a gátat elé és nem mögé építeni.- Engedtessék meg, hogy mi, környékbeli lakók döntsük el, a Római-part állandó vendégeivel együtt, mire van szükségünk. Nekünk pedig az évtizedek óta elhanyagolt, gazdátlan partszakasz helyett egy rendezett, kulturált Római-part kell. És ez az, amit meg kell védenünk az ártól.