Matolcsy döntött - Rástartol a forint a kamatvágásra?

2013-03-26 14:32
Rekord alacsony szintre, 5 százalékra csökkentette az MNB Monetáris Tanácsa a jegybanki alapkamatot.
A monetáris tanács 25 bázisponttal történelmi mélypontra, 5,00 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi ülésén. A testület döntése megfelel a piaci várakozásoknak, a banki elemzők túlnyomó többsége számított arra, hogy újabb 25 bázisponttal csökkenti az alapkamatot a monetáris tanács. Az MNB monetáris döntéshozó testülete ezzel immár a nyolcadik egymást követő alkalommal csökkentette az irányadó kamatot. A keddi volt az első kamatdöntő ülés Matolcsy György jegybankelnöki kinevezése óta.

Kamatvágás


A banki elemzők túlnyomó többsége a 25 bázispontos kamatvágást jósolt. A Reuters által megkérdezett 22 elemző közül 20 számított arra, hogy az új összetételű testület negyed százalékpontos kamatcsökkentés mellett dönt. Az MNB monetáris döntéshozó testülete ezzel immár a nyolcadik egymást követő alkalommal csökkentette az irányadó kamatot a Matolcsy György elnök kinevezését követő első kamatdöntő ülésen. "A MNB új összetételű monetáris tanácsának első kamatdöntése várhatóan hozza a papírformát, és folytatódik a kamatcsökkentés. Az egyre gyengébb forint miatt azonban nem várjuk, hogy a korábbi 25 bázispontos csökkentésnél nagyobb mértékű vágásról döntenének" - közölte korábban Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Matolcsy György jegybankelnök nem folytatja elődei hagyományát, az MNB elnöke a jövőben az ülések után nem tart sajtótájékoztatót.



Matolcsy "felbeszéli" a forint árfolyamát

Egyöntetűen újabb 0,25 százalékpontos kamatcsökkentést vár a londoni elemzői közösség a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának keddi kamatdöntő ülésén.

Az MTI előzetes felmérésébe bevont citybeli szakértők előrejelzései között ugyanakkor van olyan is, amelyik szerint a magyar törlesztéskockázat-biztosítási tranzakciók (CDS) drágulása és a Ciprussal kapcsolatos bizonytalanságok miatt megnőtt az esélye az 5,25 százalékos MNB-alapkamat tartásának is.

"Nem lennénk meglepve, ha (Matolcsy György) MNB-elnök indokolatlannak és spekulációs nyomás következményének nevezné a forint legutóbbi gyengülését" - fogalmaztak a Morgan Stanley londoni közgazdászai. A ház szakértői szerint a kamatdöntő ülésen elképzelhető bizonyos mértékű szóbeli intervenció a forint erősítésére. Matolcsy György várhatóan személyesen is minden tőle telhetőt megtesz, hogy "felbeszélje" a forint árfolyamát, egyebek mellett azzal az érvvel, hogy a Ciprushoz köthető külső bizonytalanságok enyhülésével a forint is valószínűleg közelebb kerül az alapmutatók által indokolt árfolyamszintekhez.

A Morgan Stanley londoni szakértői közölték ugyanakkor, hogy a maguk részéről más véleményen vannak: szerintük a befektetők "érthető módon" árazzák a magyar gazdaságpolitika irányával kapcsolatos bizonytalanságok erősödését, beleértve a monetáris politika sokkal expanzívabbá válásának lehetőségét. A cég londoni közgazdászai szerint az MNB alkalmazotti állományában végrehajtott legutóbbi változtatások is jelentős bizonytalanságot keltettek a magyar jegybank kutatási tevékenysége iránt, és azzal kapcsolatban is, hogy e személycserék miként hatnak a monetáris döntéshozatalra. A Morgan Stanley elemzői úgy vélekedtek, hogy az MNB-ben folyó kutatómunka függetlensége vált kérdésessé.

És nincs vége, 4 százalékos alapkamat is jöhet

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) szakértői is 0,25 százalékpontos kamatcsökkentést várnak a keddi monetáris tanácsi ülésen. Véleményük szerint azonban a kamattartási döntés esélye is jelentősen megnőtt a magyar szuverén törlesztési kötelezettségek CDS-kontraktusainak drágulása, valamint a rendkívül bizonytalan ciprusi kilátások miatt. A ház londoni elemzői mindazonáltal további 0,25 százalékpontos kamatcsökkentések sorát várják, és azt valószínűsítik, hogy az enyhítési ciklus végére, várhatóan a harmadik negyedév elejére 4,00 százalékig csökken az MNB-alapkamat. Hozzátették: várakozásuk szerint a monetáris tanács nem fogja támogatni a szokványostól esetleg eltérő intézkedéseket, és továbbra is a kamatpolitikát alkalmazza elsődleges monetáris eszközként.