Berlin a mindenható? Aki fizet, az diktál

Ciprusi válság
Dózsa György
2013-03-29 07:00
Az eurózóna történetében példátlan módon a ciprusi törvényhozás tőkekorlátozásokat vezetett be. A törvényhozás felhatalmazta a kormányt arra, hogy a készpénzfelvételt és a bankszámlák közötti átutalások összegét korlátozza.
Az EU és az Európai Központi Bank (ECB) egyaránt helyeselte a döntést, álláspontjuk szerint az szükséges volt ahhoz, hogy a ciprusi mentőcsomag részletes kidolgozásááig megakadályozzák a tőke menekülését a szigetországból. Az EU alapértéke, alapelve a tőke szabad, korlátozások nélküli áramlása.

Attól a pillanattól kezdve, hogy Cipruson tőkekorlátozásokat vezetnek be, ez a jog sérül. Ráadásul sérül a közös valutaövezet egy másik alappillére is, ugyanis az euró értéke Cipruson más lesz, mint az eurózóna bármely más országában. Ha egyszer tőkekorlátozás van, akkor egy nicosiai bank elhelyezett betétből nem lehet bármely más eurózóna tagországban valamilyen árut vagy szolgáltatást vásárolni, hisz korlátozás alá esik. A ciprusi euró nem euró többé - szögezi le a lesújtó tényt a Financial Times egy kolumnistája.



A szigetországban hétfőn döntöttek arról, hogy a 100 ezer euró feletti betéteket megadóztatják. Ez némi könnyebbséget jelent az előző, az EU által diktált verzióhoz képest, amely válogatás nélkül adóztatta volna meg a bankszámlákat. Ettől azonban a lényeg nem változik: bevezetik a tőkekorlátozást. Ha ez megtörtént Cipruson, akkor megtörténhet bármely más, az EU pénzügyi segítségére váró országban is.

A cikk további részletei a Figyelő 13-dik számában olvasható.